Vztek, deprese a játra

Představte si, že játra nejsou jen nějaký kus masa někde uvnitř vašeho břicha. Představte si, že když fungují správně, dokážou toho mnohem, mnohem víc. Že dokážou přinést dobrou a uvolněnou náladu, kreativní myšlenky a inspiraci, schopnost řešit problémy. Že jsme díky tomu, pokud fungují dobře, dokonce laskavější a soucitnější.

A teď si představte, že když je jejich rovnováha narušena, můžou třeba za to, že křičíte na své děti, manžela či manželku. Že můžete díky tomu trpět migrénami, bolestivou menstruací, PMS, očními problémy, lámavými nehty.

steam-1277985_1280

Nebo že si při sportu (nebo klidně i bez sportování) stále něco natáhnete. Jednou loket, jednou koleno a pak zase něco jiného. A že se dokonce kvůli nerovnováze v játrech můžete rozvést, nebo z vás může vyrůst nevrlý dědek nebo bába.

Játra tedy z té druhé strany můžou za psychické stavy, jako jsou podrážděnost, hněv, frustrace, rozmrzelost, deprese nebo žárlivost. Nemusí to být všechno najednou. Stačí i jedno, aby to ztrpčovalo život nám nebo lidem kolem nás, co vy na to? Na konci článku najdete dvě velmi účinná cvičení na harmonizaci jater, která vám můžou pomoci od mnohých zde zmíněných potíží.

Toto všechno a ještě víc játra umí. Tedy z pohledu čínské medicíny. Ta nikdy netrpěla iluzí, že člověk se dá rozpůlit na mysl a tělo. Vlastně tím netrpěla ani „naše“ medicína. Tedy ve svých počátcích, než jsme člověka rozkouskovali na součástky a téměř každé z nich přidělili svého vlastního mechanika-doktora.

Játra nejsou součástka

Určitě znáte typologii temperamentu podle Hippokrata, otce medicíny. Třeba cholerik – ten, který se často vzteká a vybouchne. Cholé znamená žluč. Melancholik, melan cholé – černá žluč. I u nás se kdysi říkalo, že když je někdo pořád podrážděný nebo naštvaný, kydá žluč, nebo že je to žlučovitý člověk. Také se říkalo, že kdo má plná ústa žluči, tomu je všechno hořké. A játra produkují žluč.

Takže jak je to s těmi játry? Z pohledu čínské medicíny patří játra mezi 5 nejdůležitějších orgánů (játra, srdce, slezina, plíce a ledviny). Každý orgán má na starosti několik částí těla a funkcí, které kontroluje a zabezpečuje jejich správné fungování. Játra souvisí s obdobím jara.

Játra řídí průchodnost. V lidském těle je důležité, aby to, co se má hýbat, se hýbalo. Tzn. Qi (energie), krev, tělesné tekutiny a výživné látky. Aby se všechno dostalo tam, kam se má dostat, nebo odkud se má dostat, případně aby se nepotřebné vyloučilo z těla.

Šťastná a nešťastná játra

Pokud játra plní svoji funkci dobře, vnitřní průchodnost a uvolněnost se odrazí na celkovém duševním rozpoložení. A my se cítíme spokojeně a uvolněně. Může ale dojít k tomu, že játra toto nezvládnou a Qi jater se zauzlí, stagnuje.

To může mít za následek nechutenství, pocity tlaku na hrudi, bolesti prsou před menstruací, nadýmání a celkově poruchy trávení. Můžeme být v depresi, často vzdycháme, abychom hlubokým nádechem „prorazili“ stagnující Qi a tím ten nepříjemný pocit stažení v hrudi.

Nebo může být průchodnost přílišná. A to je zase opačné spektrum potíží. Jsme podráždění, nervózní, bolí nás hlava, máme potíže usnout, budíme se v noci (často kolem třetí) nebo máme množství snů.

V játrech se může, např. z dlouhodobého stísnění Qi, vlivem některých emocí tvořit horko nebo dokonce tzv. oheň jater. To potom snadno vybouchneme zlostí nebo můžeme být až vysloveně agresivní.

smiley-1876312_1920

To, jak jsou játra průchodná, úzce souvisí s jejich další funkcí, a tou je uchovávat krev a regulovat její množství. V čínské medicíně se říká, že když se člověk hýbe, játra posílají krev tam, kde je jí potřeba, a když je člověk v klidu, krev se znovu navrací do jater. I z hlediska západní medicíny jsou játra velmi prokrveným orgánem.

Když je krve dost, játra jsou v pohodě a Yang jater se má v čem zakořenit a nevyletí hned nahoru do hlavy, což se často rovná podrážděnosti, hněvu nebo migréně. Říká se, že játra jsou měkká a my jsme v pohodě. Když je ale v játrech krve málo (nebo Yin), stávají se játra tvrdými a to se rovná stísnění jater nebo mohutnění jater, které způsobují už zmíněné negativní psychické stavy, poruchy trávení apod.

Proto je důležité o svoji krev náležitě pečovat a v tom nám velmi pomůže dostatečný spánek.

Zdravá játra jsou pro pohodovou menstruaci důležitější než vagon hormonálních léků

U žen játra řídí menstruaci. Můžou mít na svědomí bolesti, přílišné PMS, nepravidelnost cyklu, nesprávnou intenzitu nebo délku krvácení. 

Do velké míry můžou játra i za stav našeho pohybového aparátu, protože řídí šlachy, vazy a blány (fascie). Takže pokud játra nemají dost krve, často můžeme být zatuhlí, protože šlachy a svaly jsou suché a snadno se můžeme zranit.

Na druhé straně jejich nedostatečná výživa může způsobovat hypermobilitu – příliš volné klouby. Může se i zvedat tzv. vnitřní vítr, který má za následek křeče, záškuby (třeba očního víčka), třes (třeba rukou).

foot-994136_1920 - kopie

Kondice jater se projevuje na nehtech. Říká se o nich, že jsou zbytkem šlach. Pokud je tedy krve v játrech dost, nehty jsou pevné, pružné, hladké. V případě její nedostatečnosti se nehty lámou, jsou křehké, suché a bezbarvé.

Dobrá kondice jater je důležitá pro oči. (I tady bychom našli paralelu se západní medicínou a to nejen v ukládání vitamínu A v játrech nebo oslepnutí při poškození jater). Pokud je v nich krve dostatek, zrak je ostrý, oči se neunavují a jejich pohyb je živý a přirozený.

V případě nedostatku krve může vzniknout šeroslepost, rozmazané vidění, suché oči. Při nadbytku Yangu se můžou objevit záněty očí, mžitky před očima a při vnitřním větru šilhání a škubání víček.

eye-2154384_1920 - kopie

Toto všechno játra umí. Umí toho hodně, když fungují správně a také když nesprávně. Játra ale za to nemůžou. Za většinu z toho naopak můžeme my sami. To, jak žijeme, jak chodíme spát, jak jíme, jaké postoje k životu zaujímáme. Z čínského hlediska by se dalo říct, jak ovládáme umění pěstování života.

Co s tím můžu udělat?

Co můžeme udělat pro to, abychom měli játra v kondici? Na jedné straně je dobré si uvědomit, že toto funguje z obou stran. Když jsou játra v nerovnováze, máme větší sklony k problémům, které nám jejich narušená funkce přináší. Třeba se vztekáme. Na druhé straně, pokud se často a příliš vztekáme, sami sebe vytáčíme do vývrtky, poškozujeme si funkci jater.

Ale i pokud v sobě dusíme hněv, můžeme si játra zablokovat. Pro lidi, kteří mají sklon potlačovat své emoce, není na škodu, když se naučí dát jim vhodnou formou volný průběh. A dokonce někdy i formou nevhodnou. Vždy je to lepší než si způsobit vážné potíže dlouho potlačovaným hněvem nebo jinými emocemi.

Pro ty, kteří jsou jako bouchající papiňák, je dobré naučit své emoce víc kontrolovat. Někdy jsme to my sami, kdo pěstuje „samo-nasírací“ mechanizmus. Zhluboka se nadechnout a nechat to být. Počítat do deseti. Nebo třeba pravidelně meditovat.

Nebo zkusit staré a tisíci lety ověřené cvičení čchi-kung, které pomáhá správnému oběhu energie jater a uvolňuje tak nahromaděný stres. >>>

Zvládání hněvu i schopnost uvolnit emoce vyžaduje dlouhodobější práci. Neřešit to až tehdy, když už hoří. Je to jako kopat studnu ve chvíli, když už umíráme žízní.

Cvičení na harmonizaci jater

Pomoci nám k tomu můžou dvě jednoduchá, ale velmi účinná cvičení.

Cvičení č.1 – Přijímání zelené Qi:

Toto cvičení je na vyživení jater, když potřebujeme doplnit krev nebo Yin, tj. když trpíme únavou, pocity stísněnosti, deprese, mírné podrážděnosti, nespavosti…

Zaujměte polohu vestoje, vsedě nebo vleže, uvolněte celé tělo, dýchejte přirozeně, opusťte jakékoliv myšlenky odvádějící vaši pozornost a špičku jazyka jemně opřete o patro.

Představte si před obličejem oblak příjemně zelené Qi (energie). Vdechněte zelenou Qi přes nos a naplňte jí ústa. Během výdechu ji pošlete dolů do podžebří a postupně do podbřišku. Opakujte toto cvičení 8 nebo 16krát.

 

woman-570883_1920

Cvičení č.2 – Tření podžebří a vyslovování tónu “Sü”     

Druhé cvičení je na odstranění přílišného horka z jater a na uvolnění stagnace. Vhodné je, pokud trpíte větší podrážděností, hněvem, bolestmi hlavy, množstvím snů, bolestivou menstruací atd.

Zaujměte polohu vestoje nebo vsedě. Dlaně položte z boku na žebra a pomalu se nadechněte. Během výdechu vyslovujte “Sü” a dlaněmi si třete žebra šikmo dopředu a dolů a nazpátek. Během nádechu pohyb rukou zastavte a pokračujte v tření s dalším výdechem. Cvičení opakujte 10-20krát.

Doporučuji cvičit obě cvičení s větším důrazem na to, které řeší víc vašich obtíží. Provádějte 1-4krát denně.

Chcete sofistikovanější a účinnější metodu, jak uvolnit stagnující energii jater? Povolit napětí, o kterém často ani nevíte, ale které je přesto následkem, nebo zase naopak původcem stresu, který zažíváte? Přihlaste se do on-line živého cvičení 10 lekcí přes Zoom, kde se budeme tématu do hloubky věnovat.>>>

Lekce můžete sledovat na živo každé úterý od 15.3., nebo vždy následujících 7 dní ze záznamu. Takže i když nemůžete uvedený čas, nic vám neuteče a také si lekci můžete zacvičit klidně víc krát.

Bližší informace a možnost se přihlásit najdete zde.>>>

Budu rád, když mi napíšete, jestli a jak vám cvičení prospívají. A v případě, že se vám článek líbil a myslíte si, že by mohl pomoct i někomu dalšímu, neváhejte a sdílejte :).

Erik Palko
Ve své praxi spojuji prastaré učení čínské medicíny s poznatky medicíny moderní. Přes vědomý pohyb a dotek učím své klienty, jak mohou tím, že procítí a poznají své tělo, žít zdravější a radostnější život. Znovu v něm být doma. Napsat mi můžete na erik@erik-palko.cz Více o mě se dočtete zde >>
Komentáře
  • Chcete přežít podzim ve zdraví? 

    Přestaňte dělat chyby, které vám oslabují imunitu. Podzim nemusíte promarodit. Naopak můžete položit pevné základy svého zdraví na celou zimu.

  • Nejnovější příspěvky