Jsi tak starý, jak pružnou (zdravou) máš páteř

„Lidé se rodí měkcí a slabí.

Když umírají, jsou tvrdí a tuzí.

Zelené rostliny jsou poddajné a plné mízy.

Když umírají, jsou vyschlé a scvrklé.

Proto tuhý a neohebný je učedníkem smrti.

Měkký a poddajný je učedníkem života.“

Lao-c’ Tao te ťing, 4. století př. n. l.

Páteř nejspíš není tím, co si myslíte. Nebo jen tím, co si myslíte. Opravdové zdraví páteře je pro vaše zdraví, kondici, pohodu, jasnost myšlení a to, jak staří se cítíte absolutně klíčovou oblastí. Rozhodně to není jen o tom, jestli vás bolí záda nebo máte problémy s plotýnkami. Je toho mnohem víc.

Páteř tvoří střed vašeho těla. Je osou, která významně ovlivňuje celý zbytek těla a tím nemyslím jen na úrovni pohybového aparátu. Její správná, nebo naopak nesprávná funkce ovlivňuje funkci vnitřních orgánů, způsob jak dýcháte, to, jak se cítíte po emoční stránce, jak vám to myslí, jak funguje vaše centrální nervová soustava i periferní nervy. Samozřejmě také ovlivňuje, jak se hýbe celý zbytek vašeho těla.

Rozdíl mezi mladým a starým

Vzpomeňte si, jak se pohybuje dítě nebo mladý člověk. Do každého pohybu se zapojuje celá páteř a celý trup. Záda a trup jsou živé a účastní se každého pohybu. Postupně jak člověk „stárne“, se podíl zapojení páteře a trupu zmenšuje a téměř všechen pohyb končetin se přesouvá do ramen a kyčlí, zatímco trup je stále míň pohyblivý a víc statický a strnulý.

Nemusíte být fyzioterapeut, abyste poznali ten rozdíl, když se podíváte na mladého zdravého člověka a typického dospělého, nebo ještě lépe staršího člověka. Když se podíváte na to, jak se pohybují, když chodí, když se pro něco natahují nebo když se ohýbají.

Chybí vám živost?

To je to, o čem se mluví v citátu na začátku článku, když se říká, že „Lidé se rodí měkcí a slabí. Když umírají, jsou tvrdí a tuzí.“ Slabí bych nahradil spíš slovem poddajní. Tato poddajnost, měkkost a živost je nesmírně důležitá. Když se páteř, záda a tím celý trup hýbe, pohyb celého těla se rozprostře. Klouby končetin nejsou přetěžovány, ale zátěž i pohyb jsou rovnoměrně rozloženy. Pohyb se děje s lehkostí a hbitostí.

Pokud tomu tak není, trpí ostatní části těla větší zátěží, než by měly, protože vykonávají mnohem víc práce, než by měly. Hromadí se tam napětí a klouby se opotřebovávají mnohem rychleji a rychleji stárnou.

Vnější a vnitřní pohyb

Na druhé straně nepohyblivý a stažený trup nejen, že víc tuhne a třeba i bolí, ale proto, že v něm ustává pohyb, se také zhoršuje i proudění čchi (energie), krve, lymfy a tráveniny. Zhoršuje se dýchání a zásobení kyslíkem.

Orgány mají také mnohem míň pohybu a nejsou přes pohyb a dýchání masírovány, a tak se zhoršuje jejich funkce. Zhoršuje se čištění organismu a to jak tím, že čchi, krev a lymfa nemůžou dostatečně proudit, vyměňovat se a odvádět odpadové produkty z těla ven, tak i kvůli zhoršenému dýchání.

Dýchání je také velmi důležité pro čistění organismu a vylučování toho, co má z těla odejít pryč. Správné a nesvázané dýcháni přes bránici a pohyby ostatních svalů masírují neustále vnitřní orgány, pomáhají zdravému trávení a vylučovaní a pohánějí lymfatický systém. Ten nemá pumpu, tak jako má krevní oběh srdce, ale potřebuje ke své práci pohyb svalů a právě dýchání, aby fungoval dobře a plnil svoji funkci.

Také podle toho, jak moc a kde jste stažení, se vaše tělo postupně dostává ze správného srovnání a vy se sesouváte, nakláníte a stahujete. Dostáváte se z osy a to znamená, že musíte své tělo držet vzpřímené za použití síly a stažených svalů. A to vytváří další napětí, stažení a úsilí, které vede zase k další tuhosti, omezení pohybu a dechu a tak dále. Je to takové perpetuum mobile, začarovaný kruh.

Pomalu a plíživě

Děje se to pomalu a nenápadně, ne kvůli tomu tomu, že nám přibývají léta, ale kvůli tomu, jak se svým tělem, se sebou zacházíme. Znám lidi, kteří mají dlouho po osmdesátce a hýbou se mnohem líp než někteří lidé, kterým je třicet nebo míň. K nepohyblivé a tuhé páteři a trupu se můžete dopracovat mnohem dřív.

A to za vydatné pomoci stresu, nedostatku správného pohybu, nesprávným cvičením, opakovaným sesouváním se do špatných statických poloh a setrváváním v nich. A co je velmi důležité, také nepřítomnosti uvědomování si svého těla.

A nakonec také nesprávnými informacemi, jak se sebou zacházet. Třeba, že se máte naučit a udržovat „správné držení těla“, s propracovanými instrukcemi, jak zatuhnout ve vymyšlené a hlavně nefunkční představě „správného držení těla“.

Jde to i opačně

Naopak, osvobozením páteře se do ní, do trupu a celého těla vrátí živost. A to doslova. Uvolní se dýchání, proudění čchi a s tím i všeho ostatního, protože z pohledu čínské medicíny je čchi tou silou, která hýbe vším.

Čchi vás vyživuje a dodává sílu. Čchi je to, co dělá rozdíl mezi živým organismem a mrtvolou. Čím víc zdravé a správně proudící čchi máte, tím jste zdravější, živější a také funkčně mladší nezávisle na tom, kolikrát za vašeho života oběhla Země kolem Slunce.

Samozřejmě roky vám budou přibývat a vy budete stárnout. Nezestárne jen ten, kdo se stáří nedožije. Ale je velký rozdíl v tom, jak můžete být zdraví, funkční a živí. Kolik energie budete mít a jakou radost ze života budete mít. Hojná zásoba zdravé čchi vede k dlouhověkosti.

Zkuste si malý „test“

Vzpomeňte si, jak jste se cítili a hýbali v dětství nebo raném mládí. Jaké to bylo, když vás nic nebolelo, když jste byli plní živosti. Představte si, že jste v takovém stavu, věřím, že si dokážete vzpomenout.

A teď si představte, že z ničeho nic se z těla toho mladého pružného člověka ocitnete v těle, které máte teď. Že nějaký zlý kouzelník mávl kouzelnou hůlkou a v momentě vás přenesl do dnešního stavu.

Jak byste vnímali tento obrovský skok, tuto změnu? Nejspíš byste měli pocit, že se stalo něco hrozného, že jste hrozně onemocněli a měli byste silnou potřebu vyřešit tu pohromu, která nastala. Možná byste hned navštívili lékaře, abyste se mohli začít léčit.

Jenže vy jste si na tuto tuhost a omezenost, na to, že vás pořád něco bolí, třeba i jen nepatrně, zvykli. Je to jako s přirovnáním k pomalu vařící se žábě. Pokračovalo to plíživě a pomalu až do stavu, ve kterém jste teď. Zvykli jste si na to. A zvyk je železná košile a vy teď tu košili máte na sobě navlečenou.

Uvěřili jste lži, že je to normální, že s přibývajícím věkem to tak prostě je. Smířili jste se něčím, s čím se smiřovat nejenže nemusíte, ale smíření se s tím je velmi nebezpečné. Nebezpečné vašemu zdraví, vaší hladině energie, vaší kvalitě života.

A potom slýchám od pacientů takové pitomé větičky jako: Něco mě přeci bolet musí. Nebo: Kdybych se ráno vzbudil a nic mě nebolelo, znamenalo by to, že jsem už asi umřel.

Dobrou zprávou je, že to tak nemusí být

Že vaše páteř a záda můžou znovu oživnout. A protože vy nejen „máte páteř“, vy také jste páteř, můžete i vy oživnout a to po každé stránce. Fyzické i psychické. Připravuji pro vás další články a videa na toto téma, kde se podíváme páteři pořádně na kloub, tedy na všechny klouby. A že jich tam je.

Podíváme se na to, co páteř doopravdy je, protože se klidně vsadím, že páteř je mnohem víc, než si myslíte. Proč? Protože znalost těchto informací je zásadní pro zdraví vaší páteře, zad, vnitřních orgánů, ale i celého člověka, jak už víte.

Neexistuje jedna jednoduchá rada, jedno jednoduché cvičení ani zázračná pilulka, která by dokázala něco tak ohromného, jako je vrátit živost do vaší páteře a celého těla. Vím, že dnešní doba je dobou rychlých „řešení“, která ale řešeními nejenže nejsou, ale naopak dlouhodobě prohlubují problém.

Pokud chcete opravdové řešení, tzn. řešení, které funguje, potřebujete mít správné informace a potřebujete se na celou věc podívat celostně. Jinak budete jen ucpávat díry, jen zmírňovat akutní problém, ale doopravdy se nikam neposunete.

Perfektní startovací bod

Do té doby, než vyjde nový článek nebo video, můžete začít zde.>>> V tomto kurzu zdarma vás naučím, jak se uvolnit fyzicky i psychicky. Jak rozhýbat svoji páteř, svaly a klouby. Jak rozproudit svoji energii, uvolnit napětí a stres a pustit do svého těla i mysli živost.

Je to jednoduchý sedmidenní kurz, který vám nejen velmi pomůže sám o sobě, ale který také položí základ pro hlubší a důkladnější metody a techniky, které budou následovat. Podle mě je to perfektní startovací bod, a někde začít musíte. A nikdo jiný to za vás neudělá. Takže to neodkládejte na potom. Kurz si stáhněte zde.>>>

Erik Palko
Ve své praxi spojuji prastaré učení čínské medicíny s poznatky medicíny moderní. Přes vědomý pohyb a dotek učím své klienty, jak mohou tím, že procítí a poznají své tělo, žít zdravější a radostnější život. Znovu v něm být doma. Napsat mi můžete na erik@erik-palko.cz Více o mě se dočtete zde >>
Komentáře
  • Chcete přežít podzim ve zdraví? 

    Přestaňte dělat chyby, které vám oslabují imunitu. Podzim nemusíte promarodit. Naopak můžete položit pevné základy svého zdraví na celou zimu.

  • Nejnovější příspěvky