Co je nejdůležitější částí čínské medicíny?

Klidně se vsadím, že jste o ní nejspíš ještě neslyšeli. Když se řekne čínská medicína, většinu lidí, i těch, kteří se čínskou medicínou léčí nebo se o ni chvilku zajímají, jako první napadne akupunktura nebo třeba léčba bylinami. Někoho zase napadne strava podle čínské medicíny. A malé množství lidí napadne čchi-kung (i když i ten už se trochu dostává do povědomí) nebo dokonce tui-na (čti tchuej-na) čínská masáž.

Všech těchto pět oblastí je velmi důležitých. Tvoří takzvaných 5 pilířů, neboli 5 dovedností čínské medicíny. Přesto jsem nic z toho tak úplně nemyslel. O co tedy jde? Co je tím nejdůležitějším? Napovím vám.

V čínské medicíně se říká, že gram prevence je důležitější než tuna léčby. Nejstarší dílo o čínské medicíně Vnitřní kniha Žlutého císaře – část Suwen (asi 475–221 př.n.l.) o tom pojednává téměř celá.

Yang Sheng – umění pěstování života

Co je tedy tou nejdůležitější částí? Jmenuje se Yang Sheng (čti jang šeng). V překladu umění pěstování života, nebo také umění vyživování života. Co to znamená? Ve zkratce by se to dalo popsat jako zdravý životní styl vycházející z čínské medicíny ověřený za tisíce let. Není to něco, co je dneska moderní a zítra se zjistí, že to byla pitomost.

Těchto přešlapů, zavádějících informací nebo rovnou poškozujících tvrzení je totiž moderní přístup ke zdraví plný. Platí to snad pro každou myslitelnou oblast západního přístupu ke zdraví. Ať už se jedná o sport, cvičení, stravu, nebo i samotnou „moderní“ medicínu. To, co bylo doporučováno včera, je dnes považováno za škodlivé, nebo dokonce nebezpečné.

Třeba v oblasti zdravé výživy Margit Slimáková píše:

„Nejtragičtějším omylem lékařů bylo doporučovat lidem pro ochranu srdce margaríny plné trans tuků. Tento omyl však zdaleka nebyl jediný. Dokonce bychom s nadsázkou mohli říct, že nejlepší by pro naše zdraví bylo většinu současných výživových doporučení úplně ignorovat, případně dělat pravý opak toho, co odborníci radí. V průběhu let totiž nedochází jen k drobným změnám, ale často jde o naprostý obrat.“

A to víceméně platí pro každou oblast, rozhodně nejen pro oblast výživy. Proto kladu tak velký důraz na zkušenost, na to, co bylo „testováno“ na miliónech lidí po dobu tisíců let. Tato starověká moudrost nejenže neztratila nic na své aktuálnosti, naopak je pro nás ještě důležitější.

A to hlavně proto, že mnoho z toho, jak máme žít, abychom byli zdraví, je takzvaně ztraceno v překladu. Za posledních 100 let to nabralo dokonce neuvěřitelné obrátky.

Pro ilustraci několik citací z Harariho:

„Poprvé v dějinách umírá víc lidí na přejídání než z hladu, stářím, a nikoli na infekci, a sebevražda ohrožuje větší počet osob, než dokáží zabít vojáci, teroristé a zločinci dohromady.

V roce 2012 bylo z 56 milionů úmrtí 620 000 lidí zabito (války zahubily 120 000 lidí, zločinci měli na svědomí 500 000 lidí). Pro porovnání – sebevraždu spáchalo 800 000 lidí a 1,5 milionu zemřelo na cukrovku. Cukr je dnes větší zabiják než střelný prach.

Větší světový problém než hlad je dnes obezita. Na světě je 850 milionů podvyživených, ale 2,1 miliardy obyvatel trpí nadváhou (2014) a očekává se, že do roku 2030 to bude každý druhý člověk. Milion lidí zemřelo hladem v roce 2010, na obezitu třikrát tolik.

V roce 2010 zemřely na obezitu a její následky 3 miliony lidí. Oproti tomu teroristé zavraždili 7697 osob, a to převážně v rozvojových zemích. Pro Američany a Evropany představuje al-Káida menší nebezpečí života než Coca-cola.“

Jak se říká: „Zuby si kopeme vlastní hrob.“

Ale jak už jsem psal, nejde zdaleka jen o stravu, ale celý náš moderní životní styl.

Jsme v situaci, v jaké se nacházejí domorodci z deštného pralesa, kterým za několik let velké těžařské společnosti úplně zpřeházejí jejich životy. Přinesou domorodcům „civilizaci“. Vytěží a zničí, co jen jde, a odejdou. Stačí jedna generace a domorodci se už potom neumí vrátit k původnímu způsobu života, a tak živoří v bídě. A často by přitom mohli, jenže už opravdu nevědí jak.

Nás civilizace poznamenala úplně stejně. Nejen za poslední generaci, u nás to trvá mnohem déle. Ale stejně jako domorodcům i nám se životy změnily za posledních pár let k nepoznání víc než za poslední stovky let.

My také už často neumíme chodit, nemáme na to čas, trávíme život sezením a většina z nás zapomněla, jak efektivně uvařit zdravé jídlo, co jíst v souladu s ročním obdobím.

Kdybychom z jídelníčku vyškrtli v zimě rajčata a okurky, jižní ovoce a tisíc dalších věcí, které by tady normálně ani neměly být, budeme se cítit bezradní. Dále nevíme, co s časem a pozorností, když náhodou v ruce nemáme mobil.

Pokud nás něco nezaměstnává, neumíme si s časem často poradit ani na chvilku. Co dělat, pokud by zmizel FB, Instagram, Netflix… Pokud bychom nudu a nezáživnost nezaháněli jídlem, které v tu chvíli ani nepotřebujeme, protože doopravdy ani nemáme hlad.

Už v zmíněné Vnitřní knize Žlutého císaře se píše:

„V dávných dobách ti, kteří znali pravou Cestu, následovali přirozené střídání jin a jangu a dokázali s ním sladit početná umění pěstování života. V jídle byli střídmí, pravidelně střídali pohyb s odpočinkem, za ničím se nepachtili a nevyčerpávali se přílišnou prací ani nezřízeným pohlavním životem. Dokázali tak dosáhnout harmonie ducha i těla i naplnit člověku daný věk přes sto let, a až poté opouštěli tento svět.“

A současně dodává:

„Dnešní lidé nejsou takovíto. Alkohol jim nahrazuje stravu a upachtěnost se stala jejich obvyklým způsobem života. V opilosti se pohlavně vybíjejí, strastmi a touhami si vyčerpávají životní esenci, sklony a vášně rozptylují jejich vrozenou životní sílu, a nedokážou si ji proto uchovat v plnosti a ani nedokážou ovládat svého ducha. Chtějí, aby se jim okamžitě splnily všechny touhy a obracejí se zády k tomu, co činí život radostným. Neznají žádných mezí v činnosti ani odpočinku, a proto sotva dosáhnou padesáti let života a už jsou zesláblí.“

A pamatujte, že to bylo napsáno téměř před 2 500 lety. Kořeny jsou tedy zasazené hluboko v minulosti. Ale akcelerace posledních pár desítek let je opravdu nevídaná. Ida Rolfová, zakladatelka terapeutické metody Rolfing, kdysi dávno řekla:

„Připadá mi, jako by lidé z velkých měst tady byli na experimentální výpravě, aby zjistili, kolik zásad zdravého rozumu a života ještě můžou porušit, a přitom stále zůstat naživu.“

Je to volná citace, momentálně jsem v knížce nedohledal přesné znění.

Budu upřímný, už dávno to neplatí jen pro lidi z velkých měst. Kdysi ano. Teď se náš škodlivý životní styl, na který jsme často tak hrdí, rozlezl téměř všude. Ještě před 20 lety bylo na světě několik takzvaných modrých zón, kde se vysoce nadprůměrný počet lidí dožíval věku kolem a nad 100 let.

Stačilo, aby se tam dostal náš „skvělý životní styl“, a některé modré zóny se vytrácejí a jsou už téměř úplnou minulostí. Na Okinawě, která byla modrou zónou Japonska, kde se téměř vůbec nevyskytovala cukrovka a obezita, je tomu momentálně právě naopak. Z celého Japonska jsou na tom nejhůř. Nepostihla je žádná epidemie, postihl je moderní životní styl.

Proč za nejpodstatnější část čínské medicíny nepovažuji třeba akupunkturu nebo léčbu bylinami? Protože to jsou nástroje, které mají sloužit k tomu, aby vám pomohly ve chvíli, kdy už se něco pokazilo nebo se k tomu schyluje. Ale na prvním místě je to, jak pečujete o své zdraví sami.

„Mudrcové neléčili ty, kteří už onemocněli, ale léčili ty, kteří ještě neonemocněli. Nesnažili se uvádět do pořádku to, co bylo v nepořádku, ale snažili se, aby k nepořádku vůbec nedošlo. Léčit chorobu poté, co nastane, je jako začít kopat studnu, když dostanete žízeň, nebo začít vyrábět zbraně, když se ocitnete uprostřed bitvy. Není to už také příliš pozdě?“

Vnitřní kniha Žlutého císaře (asi 475–221 př.n.l.)

Překvapivý závěr studie

Jedna studie zaměřená na prevenci demence u stárnoucí populace, která trvala 35 let, došla k velmi zajímavému závěru a končí krásnou větou:

„Studie ukázala, že dodržování zdravého životního stylu má překvapivě velký přínos pro zdraví – zdravé chování má daleko větší vliv než jakákoliv lékařská péče nebo preventivní programy.“

Neodpustím si rýpnutí. V závěru studie se píše, že zdravý životní styl má: „překvapivě velký přínos pro zdraví“. Překvapivě možná v dnešní době a v dnešní společnosti. Pro zdravou a moudrou společnost to překvapivé rozhodně není. Je to naopak samozřejmé.

Překvapivé by v takové vyzrálé společnosti bylo „léčit“ způsobem, který vlastně neléčí, ale jen potlačuje příznaky, nebo se vesele uchyluje k radikálním řešením, jako jsou operace po tom, co se situace nechala zajít tak daleko, protože ve skutečnosti nemoc nebyla léčená. Nebo se k nim často uchyluje příliš brzy a zbytečně bez toho, aby se doopravdy vyčerpaly jiné méně invazivní možnosti.

Takže jak píšu, překvapivé by to nebylo pro vyzrálou společnost, ale my zralou společností rozhodně nejsme. I v péči o zdraví jsou peníze až na prvním místě a je pravdou, že přiměřeně nemocný člověk je lepším zdrojem peněz než člověk, který je zdravý. Hlavně proto, že na opravdové péči o zdraví se nedá tolik vydělat.

Proto téměř neexistuje snaha o vyučování opravdu zdravého životního stylu ani o jeho opravdový výzkum. A těch pár osamocených vlaštovek převálcuje lobby nezdravých jídel a léků.

Je dobré si uvědomit, jak píše Peter Deadmen, že: „Každý lékař si brzy uvědomí, že většina pacientů trpících chronickým onemocněním se nikdy nevyléčí.“

A to hlavně proto, že moderní medicína chronické nemoci v drtivé většině případu ve skutečnosti vlastně neléčí.

Vyléčit se, nebo lépe řečeno uzdravit se by znamenalo zavést právě změnu životního stylu. Přestat dělat věci, které je dělají nemocnými. Začít dělat věci, které jim opravdu prospívají. A pro mnoho lidí je mnohem snazší slupnout pilulku než zásadně něco měnit, v něčem se omezit a pro něco vyvíjet opravdové úsilí.

A to bohužel hlavně v kombinaci s propagandou, že máme jen jedinou medicínu a toto je jediný opravdový způsob léčení. Co neumí vyléčit západní medicína, je tím pádem neléčitelné. Ostatní, kteří tvrdí, nebo ještě hůř dělají opak, jsou šarlatáni, nebo to není minimálně vědecky podloženo. A ono to není vědecky podloženo, protože se to nehodí. Vědecky podložíme to, co se nám hodí do krámu.

Opravdu je lepší neonemocnět

Je dobré si uvědomit poselství čínského přísloví, které praví, že: „Medicína dokáže léčit jen léčitelné choroby, a to ještě ne vždy.“ Tady se jedná o jakoukoliv medicínu, včetně té čínské.

Opravdu je lepší neonemocnět. Věřte mi. S nemocnými lidmi pracuji už mnoho let. Ať už jako fyzioterapeut, nebo jako terapeut tradiční medicíny. S onemocněním je to jako s nagelovaným dikobrazem, který vleze do krysí díry. Dovnitř to jde snadno.

Mnoho nemocí vzniká právě z nesouladu mezi tím, pro jaký život jsme byli stvořeni, jak jsme evolučně za statisíce let uzpůsobeni, a mezi tím, jaký život doopravdy žijeme. Budu citovat úplně jiného klasika: „To máš z toho života, jakej vedeš.“

Takže co s tím? Za mě je odpovědí právě umění pěstování života. Mnoho nemocí totiž ani není nemocemi. Jsou to symptomy právě toho života, jaký vedete. Neštěstím je, když jsou „léčeny“. Přejídáte se nebo jíte špatnou stravu. A nakonec vám někdo ochotně začne „léčit“ nadváhu nebo obezitu, cholesterol, potravinové intolerance nebo alergie, cukrovku…

Sedíte a téměř se nehýbete, a tak vám někdo ochotně začne „léčit“ boleti zad, krční páteře, zácpu, bolesti kloubů, nadváhu, cukrovku, výhřez ploténky…

Málo spíte, a tak vám někdo ochotně začne „léčit“… popravdě cokoliv z výše uvedeného.

Neumíte pracovat se svou myslí a emocemi, jste neustále ve stresu… dtto.

A vy se zase necháte ochotně léčit, ale doopravdy nezměníte nic z toho, proč jste nemocní, proč tato nerovnováha vznikla. A tyto symptomy nesprávného života jen potlačíte, aby vás od toho nesprávného a sebepoškozujícího života příliš nerušily.

Umění pěstování života tedy není léčením

Umění pěstování života tedy není ani tak léčením, jako je obnovováním rovnováhy. Znovunastolením podmínek, které umožňují zdraví.

Pokud si myslíte, že neexistuje návod na zdravý život, tak trochu se mýlíte. Je jím Umění pěstování života.

V umění pěstování života se říká, že:

„První metodou je regulování stravy, druhou je řízení spánku, třetí je řízení těla, čtvrtou je řízení dechu a pátou je řízení mysli.“

Pokud má jedna z těchto oblastí závažné nedostatky, dřív nebo později onemocníte. A také pokud má jedna z těchto oblastí závažné nedostatky, vaše šance na opravdové uzdravení bude mizivá.

Potřebujete opečovat tyto oblasti

Potřebujete opečovat všechny tyto oblasti. Ne přivést je k dokonalosti. Ale minimálně odstranit hrubé chyby, hrubé porušení zákonů přírody a přirozenosti. Protože porušovat je sice můžete a západní medicína vám to může usnadnit a udržet vás u tohoto porušování dost dlouho naživu, ale přesto všechno – každé porušení má svoje následky. A neznalost zákona ani tady neomlouvá. Nebo právě tady. Můžete se omlouvat a vymlouvat, ale zdraví si tím neukecáte.

Spolu s odstraňováním hrubých porušení je potřeba se zaměřit na oblast, kde máte největší nedostatky. U někoho to bude oblast spánku, u někoho stravy, u někoho pohybu a u někoho práce s emocemi a myslí. Každý z nás má slabé místo. A víte, jak je to s tím řetězem, že? Je jen tak pevný, jak je pevná jeho nejslabší část. Právě když tyto nedostatky eliminujete, nebo minimálně zmírníte, můžou se dít velké věci.

Pokud chcete odstranit nedostatky, musíte vědět, jak se to dělá. Co je doopravdy dobré dělat. A s tím vám můžu pomoct.

Pokud potřebujete doplnit a rozproudit energii, rozhýbat tělo i mysl, doporučuji můj sedmidenní čchi-kungový kurz zdarma: Vypusťte stres a dobijte si baterky za 7 dní.>>>

Pokud potřebujete pomoct se spánkem nebo řešíte nespavost, stáhněte si e-book zdarma: Jak získat zdraví a energii.>>>

Pokud potřebujete zapracovat na trávení, cesta vede tudy: Tahák pro zdravé trávení podle čínské medicíny.>>>

A také se můžete těšit na další články a videa k tématu Umění pěstování života.

PS: Tento článek nemá zrazovat od návštěvy lékaře nebo užívání léků. Mohlo by to být opravdu nebezpečné. Toto PS nepíšu proto, abych si chránil zadek, ale proto, že je to pravda.

To, k čemu má článek vybízet, je převzít zodpovědnost za péči o své zdraví do vlastních rukou. To za vás totiž nikdo udělat nemůže. Ani váš lékař, psychoterapeut, fyzioterapeut, terapeut čínské medicíny ani nikdo jiný.

Dostatečně spát můžete jen vy, dobře a správně jíst také, přiměřeně se hýbat také… to je to, co spadá do Umění pěstování života. A pokud to budete dělat dostatečně dobře a dlouho (současně s doporučenou lékařskou péčí, pokud ji potřebujete), je možné, že nakonec váš lékař přijde na to, že už další léčbu nepotřebujete.

Erik Palko
Ve své praxi spojuji prastaré učení čínské medicíny s poznatky medicíny moderní. Přes vědomý pohyb a dotek učím své klienty, jak mohou tím, že procítí a poznají své tělo, žít zdravější a radostnější život. Znovu v něm být doma. Napsat mi můžete na erik@erik-palko.cz Více o mě se dočtete zde >>
Komentáře
  • Chcete přežít podzim ve zdraví? 

    Přestaňte dělat chyby, které vám oslabují imunitu. Podzim nemusíte promarodit. Naopak můžete položit pevné základy svého zdraví na celou zimu.

  • Nejnovější příspěvky