Ať už děláte cokoliv, jste vrcholoví sportovci a já vám to dokážu

Představte si, že jste vrcholoví sportovci a pravidelně chodíte na trénink nebo zápasy unavení. Málo spíte, do noci koukáte na seriály, místo večeře se nacpete chipsy a skleničkou vína. Nejíte pořádně, neodpočíváte pořádně, ale přesto chcete podat výkon. Nebo odkládáte trénink na potom, na čas, kdy už nemáte síly, protože potřebujete předtím udělat „to důležité“.

Nemusíte být vrcholový sportovec. Dokonce nemusíte být žádný sportovec. Chcete „jen“ pravidelně cvičit. Chcete pečovat o své zdraví. Uprostřed práce, péče o děti, udržování rodinných a přátelských vztahů, do toho nějaká kultura nebo zábava a jiné rozptýlení, potřeba růst a vyvíjet se a ještě pár dalších aktivit. Nepřijde vám to trochu jako vrcholová disciplína? Protože mně ano.

Možnosti, které se nám nabízejí, jsou obrovské a často paralyzující. Nejen že se všechno nedá stihnout, ale hlavně ne na všechno vám zbyde energie. Tedy pokud chcete žít aktivní život, pečovat o své zdraví apod.

Ležet na gauči a sjíždět seriály tak moc náročné na energii není. To, nebo nějakou obdobu pasivního mrhání časem, zvládá mnoho lidí, hlavně těch, kteří tvrdí, že by rádi cvičili, ale nemají na to čas. A potom proloží jednu řadu seriálu dalším seriálem, dokud nebude řada další.

Energie je nadřazená času

Takže jak vidíte, energie je nadřazená času. Tito lidé, možná mluvím o vás, někde najdou čas, i když často s pocitem viny, na seriál, ale nenajdou ho na cvičení. A chtěli by. Takže i když čas máme omezený, není to rozhodně jen o něm. Je to opravdu o energii.

Proto ode mě často slyšíte:

ZMĚŇTE SVOJI ENERGII – ZMĚNÍTE SVŮJ ŽIVOT. Přečtěte si to ještě jednou, protože je to ohromně důležité: ZMĚŇTE SVOJI ENERGII – ZMĚNÍTE SVŮJ ŽIVOT.

„Na to, abychom v našem životě mohli cokoliv udělat, potřebujeme mít v první řadě energii.“
Starověký filozof Guanzi (Kuan c’)

Všimněte si: COKOLIV udělat a MÍT V PRVNÍ ŘADĚ ENERGII.

Energie není jen to, co pohání vaše orgány, srdce díky ní tluče, žaludek tráví, oči vidí, mozek přemýšlí, ruka uchopuje a nohy chodí. Energie není jen to, co když máme v hojnosti a správně proudící a vyvážené, tak jsme zdraví. Energie je i to, co určuje, jak jsme schopní dělat v životě to, co chceme a jak chceme.

Můžete mít velké plány

Můžete chtít vybudovat úspěšné podnikání, vydělat hodně peněz pro sebe a své blízké, naučit se cizí jazyk, pravidelně meditovat nebo cvičit čchi-kung, začít se dobře stravovat nebo běhat, začít psát knihu… nebo „jen“ neštěkat na svého partnera nebo děti, užít si čas jinak než „naplacato“ na gauči, cítit se dobře fyzicky, psychicky a emocionálně.

Můžou to být velké plány, které jste kdysi chtěli, a možná pořád chcete naplnit. Nebo to prostě může být „jen chuť žít dobrý život“.

Na všechno toto potřebujete energii. Na ní to stojí a padá. To je to, co vám dá sílu vstát z gauče a podniknout akci a také v tom vytrvat. Jeden osamělý štěk do ticha noci nic doopravdy nezmění. Říká se, že i cesta dlouhá tisíc mil začíná prvním krokem. A na ten musíte mít energii a odvahu.

A na to, abyste sebrali odvahu, potřebujete mít energii také. A hlavně musíte mít také energii na to, udělat i krok druhý a třetí a pátý a devět set devadesátý devátý… víte, jak to myslím.

Protože samo se to neudělá. A udělat to můžete, jen když na to máte energii. Zpátky k vrcholovému sportovci, protože naplněný život je vrcholovým sportem a žádá od vás energii. Žádá od vás dokonce silnou energii.

Chcete pravidelně cvičit a chcete, aby to cvičení za něco stálo? Aby přinášelo výsledky? Nebo chcete cokoliv jiného? Vrcholový sport rozhodně není to, co bych vám chtěl doporučit. Ale chtěl bych vám doporučit, abyste si vzali příklad od vrcholového sportovce, alespoň z části.

Když chce podat dobrý výkon na tréninku a skvělý na závodech, musí to, jak žije, přizpůsobit tomu, čeho chce dosáhnout. Nemůže si dělat, co chce. A ať se vám to líbí nebo ne, ani vy nemůžete.

Vrcholový sportovec musí dobře jíst, dobře spát a dostatečně trénovat, a to v době, kdy má na to sílu, ne až když už je úplně hotový. A musí dostatečně zdravým způsobem regenerovat, jinak se zraní.

Udělejte si plán, tak abyste mohli „trénovat“ na svůj život, pro energii pro svůj život, když jste v kondici. Jinak váš trénink nebude stát za nic a nepřinese vám to, proč jste se do toho pustili. Není to magie. Nefunguje to tak, že se vyčerpaní pustíte do cvičení čchi-kungu a abrakadabra, jste plní energie.

Čchi-kung znamená práce s energií a na to, abyste s ní mohli pracovat, musíte také nějakou energii mít. Jinak se i u zdravotního cvičení jen utaháte, uvaříte, přehřejete a budete sahat do rezerv (esence ledvin), stejně jako u sportu nebo u práce.

Krátký příběh bez happyendu

Jednou se se mnou vsadila jedna moje kamarádka, že bude po dobu 30 dní každý den pravidelně 15 min meditovat. Už nevím, o co jsme se vsadili. Sázka vznikla proto, aby ji přinutila vydržet a neporušit to a samozřejmě pro meditaci se rozhodla proto, aby jí přinesla benefity, které meditace má přinášet. Nakonec celý měsíc odmeditovala. Nevynechala ani jednou, nepřerušila řetěz.

Zdálo by se, že to byl happyend. Že to zvládla a sázka splnila svůj účel. Ale nebylo tomu tak. K meditaci si sedla vždy až večer, když už měla dost. Téměř každá meditace pro ni byla opravdové utrpení. Od první minuty usínala, hlava jí padala, měla co dělat, aby se nesesunula celá. Pokud jste se někdy bránili spánku, kdy se vám ukrutně chtělo spát, ale nemohli jste, víte, o čem mluvím. Téměř pokaždé to bylo 15 min agónie.

Meditovala jen proto, aby neprohrála sázku, aby si mohla odfajfknout další den, aby se jak ledoborec dostala na ten 30. den. Asi si mezi tím Xkrát nadávala, k čemu se to zavázala. Co myslíte? Přinesla jí meditace výsledky, které má meditace přinášet?

Jaký by to byl rozdíl, kdyby meditovala tehdy, kdy má energii? Jak dlouho by byl profesionální sportovec profesionálním sportovcem s tímto přístupem?

Jak to máte vy se svým cvičením? A následně energií? A následně s uskutečňováním svých cílů, tužeb? Naplněným životem? Pokud to máte jinak, než byste chtěli, něco vám poradím. ZMĚŇTE SVOJI ENERGII – ZMĚNÍTE SVŮJ ŽIVOT.

Superčchi-kung

Pokud chcete změnit energii, něco bych pro vás měl. A ne jen tak něco. Měl bych pro vás superčchi-kung, který právě toto umí nejlépe. Když už jsme u té meditace, o zenové meditaci se říká, že je to nejrychlejší cesta k osvícení. Protože je jednoduchá a přímá. Bez kudrlinek, bez zatáček, bez parádiček, planého teoretizování, zbytečných věcí navíc.

Zhan zhuang čchi-kung Stát jako strom je také přesně takový. Zaměřený čistě na uvolnění, posílení, zklidnění. Zprůchodnění a doplnění energie. Neučíte se složité sestavy, nejde vám o to, abyste se hýbali ladně, aby to hezky vypadalo. Také proto, že se nehýbete vůbec.

Rovnou se zanoříte do práce s energií. Rovnou pracujete s tím, jak nastavit tělo, aby proudila co nejlíp, aby tělo sílilo, aby se mohlo uvolnit, aby se vytvořil prostor pro dech a zklidnění mysli.

Nebudu vám nic namlouvat, je to intenzivní cvičení. Proto také nese rychle výsledky a také vyžaduje jen pár minut času. Skvělý lék pro lidi, kteří nemají moc času. Ale i přes to, že je to velmi intenzivní a výživné cvičení, je vhodné pro lidi každého věku a kondice. Protože se dá skvěle dávkovat a podle potřeby upravit.

Pokud se ho chcete naučit, cesta vede tudy.>>>

Do středy 7. 2. máte možnost vstoupit do kurzu za nejvýhodnějších podmínek. Kurz je o 1 500 Kč levnější. Po půlnoci zdraží.

Na ty, kteří se přidají, se budu těšit v kurzu :).

Erik Palko
Ve své praxi spojuji prastaré učení čínské medicíny s poznatky medicíny moderní. Přes vědomý pohyb a dotek učím své klienty, jak mohou tím, že procítí a poznají své tělo, žít zdravější a radostnější život. Znovu v něm být doma. Napsat mi můžete na erik@erik-palko.cz Více o mě se dočtete zde >>
Komentáře
  • Chcete přežít podzim ve zdraví? 

    Přestaňte dělat chyby, které vám oslabují imunitu. Podzim nemusíte promarodit. Naopak můžete položit pevné základy svého zdraví na celou zimu.

  • Nejnovější příspěvky