Qi co? Vysvětlení termínu Qi gong a proč bychom ho měli cvičit

Začnu od konce. Protože je to jeden z nejmocnějších nástrojů, jak si udržet, posílit, nebo znovuzískat své zdraví a dlouhověkost. Tím je velmi ve zkratce řečeno to nejdůležitější. Pokud tento článek čte někdo, kdo pochybuje o tom, že zdraví patří mezi nejcennější poklady, asi je na špatném místě a měl by hledat jinde. Říká se, že zdraví není vším, ale bez zdraví je všechno ničím. Souhlasím s tím, a proto považuji zdraví a dostatek energie za základní kámen šťastného života.

A teď k tomu, co to vlastně ten Qi gong (čti čchi kung) je. Qi znamená energii a gong znamená práci. Takže zjednodušeně Qi gong znamená práci s energií. Popravdě je to sice výstižný název, ale „nezasvěcenému“ také nic neříkající. Qi gong, tak jako jóga, je obrovská rodina různých cvičení a metod. Některé se od sebe liší tak, že by vás možná ani nenapadlo, že jde ještě stále o Qi gong.

Pod tímto termínem se schovávají metody, které posilují svaly, šlachy a kosti (třeba držením různých statických poloh, poklepáváním svalů, protahováním, opakováním jednoduchých i složitých pohybů…). Jedna z nejznámějších sestav je Osm kusů brokátu, kterou tvoří osm jednoduchých cvičení. Každé se opakuje několikrát, než se přejde k dalšímu.

U některých cvičení opakujete jeden jediný pohyb od několika málo až třeba po tisíce opakování. A zase některé tradiční sestavy, jako je Qi gong divoké husy, obsahuje až 64 za sebou navazujících pohybů a působí spíše jako sestava Tai ji (taj či).

A u některých se nehýbeme vůbec a udržujeme statickou pozici, a to buď vleže, vsedě, nebo ve stoje, jako je Zhan Zhuang (čti Čan čuang). Dále jsou cvičení, u kterých vydáváte různé zvuky, jako třeba u Metody šesti dechů. Léčivá je vibrace těchto zvuků a masáž, která vzniká stahováním různých svalů v hrudi a břiše. Některá cvičení jsou velmi fyzicky náročná, jiná zase jemná a uvolňující.

A existují také taková cvičení, kde je hlavní zaměření pozornosti na dech (různé druhy dýchání). U všech cvičení je velmi důležité správné sladění těla – to znamená sladění pozice (a/nebo pohybu), dechu a mysli.

Mnohá z cvičení, která patří do rodiny Qi gongu se cvičí několik stovek, nebo i tisíců let. Třeba právě sestava Osm kusů brokátů má bezmála 1 000 let. Z mého pohledu je to známka toho, že tyto metody fungují a není to jenom módní vlna.

Samotný termín Qi gong zmínil poprvé Xu Xun v díle Jing Ming Zong Jiao Lu – Qi Gong Chan Wei (Záznamy čisté a jasné školy – podrobné vysvětlení Qi gongu) z Dynastie Jing (265–420 n. l.). Termín se ale nezačal široce používat, patřil jen do terminologie Taoistické praxe. Trvalo kolem 1 500 let, než byl termín v roce 1950 formálně ustanoven.

Ale mnohá cvičení, která dnes řadíme pod termín Qi gong, jsou mnohem starší, některá i přes 3 000 let.

Jedno z nejzákladnějších dělení je na Qi gong statický a dynamický. Dále ho můžeme rozdělit podle toho, jaké jsou naše cíle a čeho pomocí něj chceme dosáhnout, na: náboženský (spirituální), bojový, zdravotní a lékařský.

Na svých stránkách se budu zaobírat hlavně zdravotním Qi gongem a částí léčebného (lékařského) Qi gongu. Jaký je mezi nimi rozdíl? Zdravotní Qi gong je takový, který slouží jako prevence, na udržení zdraví a jeho obecného posílení.

Např. cvičení Osmi kusů brokátu působí jako prevence a také může pomoci vyléčit i mnohé zdravotní problémy. Dělá to tím, že rozhýbe svaly, šlachy, zprůchodní meridiány, a tím také posílí funkci vnitřních orgánů. To vede k celkové harmonizaci oběhu Qi a léčení nemocí.

Sestava jako taková, ale není zaměřená na konkrétní problém. Někomu výrazně pomůže s bolestmi zad, někomu záda nespraví, ale zase mu vyléčí špatné trávení a výrazně zhubne. U někoho to zase bude naopak.

Věnovat se budu i léčebnému Qi gongu. A to té části, která je vhodná pro samopomoc. Léčebný Qi gong obsahuje i metody rozvoje Qi a techniky pro léčbu pacientů. Na to, aby byl terapeut (v Číně jsou to Qi gongoví lékaři) schopný opravdu účinně léčit někoho jiného, potřebuje dosáhnout poměrně vysoké úrovně rozvoje vlastní Qi. A to znamená i vysokou úroveň svého vlastního zdraví.

A k tomu vede cesta přes pravidelné a intenzivní cvičení. Pokud se o to pokouší někdo, kdo této úrovně nedosáhl, v lepším případě bude zbytečně ztrácet čas svůj i toho, kdo si k němu přišel pro pomoc. V horším případě se bude vyčerpávat sám a v ještě horším poškodí pacienta.

Proto začneme hezky od začátku. Znáte to, těžko se můžeme učit běhat, když ještě neumíme chodit.

V následujících článcích vám přiblížím cvičení, s kterými mám dlouholeté zkušenosti jak já sám, tak mám několikaleté zkušenosti s jejich vyučováním.

Budu se věnovat sestavám a cvičením:

  • Osm kusů brokátu,
  • Statický Qi gong neboli Zhan Zhuang,
  • Metoda šesti dechů,
  • Zlatá kniha promývání kostní dřeně.

Osm kusů brokátu

Je to první sestava, kterou jsem se naučil, když mi bylo 15 let. Je úplně skvělá na rozhýbaní celého těla, protažení svalů a uvolnění kloubů. Zároveň celé tělo posiluje. Zlepšuje tok Qi (energie) tím, že uvolňuje napětí ve svalech a protahuje je. Tím uvolňuje a protahuje i meridiány, přes které prudí Qi. Zlepšením cirkulace Qi prospívá i vnitřním orgánům. Články najdete zde>> Už 1 000 let pomáhá žít zdravý a dlouhý životOsm kusů brokátu – poklad ze starověké Číny, který uzdravuje.

Statický Qi gong neboli Zhan Zhuang (čte se čan čuang)

Upřímně je to cvičení, kterému říkám zázračné. Je to cvičení, které má schopnost výrazně posílit, ale také uvolnit tělo. Nabít ho energií. Srovnat ho, a tím napravit stažení, vadné držení těla, bolesti svalů i kloubů. Někdy o něm říkám, že je to takový vnitřní fyzioterapeut. Ale ono toho umí mnohem víc než jen toto.

V Číně se používá na klinikách tradiční čínské medicíny na léčbu mnohých i opravdu závažných onemocnění. Také ho cvičí široká veřejnost, stoupenci bojových umění a Qi gongoví lékaři.

Mezi časté zdravotní výsledky tohoto cvičení patří lepší trávení, prohloubení dechu, nárůst energie, zlepšení spánku, normalizace krevního tlaku a cholesterolu, posílení imunity a často také už žádné studené ruce a nohy. Článek pojednávající o Zhan Zhuangu je zde>> Je možné díky cvičení vyrůst i po čtyřicítce?

Metoda šesti dechů, nebo jinak Šest léčivých zvuků

Je to cvičení, které dokáže velmi účinně čistit tělo, zbavovat ho takzvané škodlivé Qi. Tím, že se zbavíme toho, co nám škodí, můžeme „nabrat“ víc zdravé Qi, která je nezbytná pro naše zdraví. Velký potenciál vidím v tom, že je to cvičení, které velmi účinně „čistí“ škodlivé následky emocí a také dokáže pročišťovat nadměrnou horkost.

Právě horkost je a bude v budoucnu velký problém. Různé chronické zánětlivé a horečnaté onemocnění jsou čím dále častější a odolnější vůči klasické léčbě (boreliózy, nespecifické střevní záněty jako Crohnova nemoc či ulcerózní kolitida, těžké a vleklé průběhy virových onemocnění na podzim, v zimě a na jaře, jak začíná být zvykem…). Právě tady může být Metoda šesti dechů velmi nápomocná.

Zlatá kniha promývání kostní dřeně

Vím, název zní trochu divně. 😊 Ale je to jedna z mých oblíbených sestav na rozhýbání všech kloubů a stimulaci důležitých akupunkturních bodů. Je skvělým „doplňkem“ k jiné Qi gongové praxi, nebo je možné ji cvičit samostatně.

Postupně se dostaneme i k jiným cvičením, ale jak už jsem psal… pěkně postupně. Pokud vás napadají nějaké otázky spojené s Qi gongem, klidně mi napište na erik@erik-palko.cz.

Pokud chcete Qi gong „ochutnat“, zjistit, jestli je to něco pro vás, jak se po něm budete cítit, přihlaste se do on-line kurzu zdarma Vypusťte stres a dobijte si baterky za 7 dní.>>>

Po přihlášení vám po dobu 7 dní do e-mailové schránky přijde každý den nová desetiminutová lekce. Kurz obsahuje velmi účinná a jednoduchá cvičení, která můžete hned cvičit se mnou. Cvičení zvládnete bez problémů, nepotřebujete žádnou speciální kondičku. Nepotřebujete žádný speciální prostor ani pomůcky. Stačí mít jen sebe, volné oblečení a vyvětranou místnost, 10 minut času a chuť pro sebe něco udělat.

Na kurz mám nádherné zpětné vazby, věřím, že se bude líbit a pomůže i vám.

Do kurzu zdarma vede cesta tudy.>>>

Erik Palko
Ve své praxi spojuji prastaré učení čínské medicíny s poznatky medicíny moderní. Přes vědomý pohyb a dotek učím své klienty, jak mohou tím, že procítí a poznají své tělo, žít zdravější a radostnější život. Znovu v něm být doma. Napsat mi můžete na erik@erik-palko.cz Více o mě se dočtete zde >>
Komentáře
  • Chcete přežít podzim ve zdraví? 

    Přestaňte dělat chyby, které vám oslabují imunitu. Podzim nemusíte promarodit. Naopak můžete položit pevné základy svého zdraví na celou zimu.

  • Nejnovější příspěvky