Chcete zachránit planetu? Cvičte čchi-kung.

Možná si teď řeknete, že jsem se zbláznil, nebo si dělám legraci. Ano, trochu nadsázky v tom je, ale popravdě mnohem míň, než by se na první pohled mohlo zdát. Hned vám v několika bodech vysvětlím, jak to myslím a možná zjistíte, že to není zdaleka tak absurdní tvrzení.

 1. Čchi-kung rozvíjí citlivost a sebe-vnímání.

  To je jednou z nejdůležitější podmínek, pokud chcete zůstat zdraví nebo zdraví znovu získat. S vnímáním sebe sama jde ruku v ruce to, jak víte, co zrovna potřebujete. Po fyzické i psychické stránce. A co vám naopak škodí.

  Kdy máte změnit pozici a jak, abyste se nepřetěžovali. Kdy potřebujete přestat sedět a začít se hýbat. Kdy se přestat hýbat nebo pracovat a začít odpočívat. Kdy se máte najíst a co máte sníst. Kdy naopak přestat jíst, nebo nejíst vůbec. Co vám dělá dobře a co ne. V jídle, pohybu, práci, ve vztazích…

  Kdysi jsem byl pozván jako jeden z řečníků na akci poradních kruhů s tématem zdraví. Byla tam žena, která se vyléčila z rakoviny. Říkala vlastně to, co píšu já teď vám. Že na to abyste se vyléčili, musíte cítit, co vám dělá a co nedělá dobře. Cítit, co potřebujete teď udělat nebo přestat dělat, a opravdu to udělat. To bylo ve zkratce její sdělení.

  V tomto kontextu mi však hodně utkvěla jedna věta, kterou řekla:

  „Když se vám to zdá, tak se vám to nezdá.“

  A to je o vnitřní citlivosti a o schopnosti naslouchat svému tělu i mysli. Nemusíte onemocnět vážnou nemocí, abyste si tuto citlivost rozvinuli. Správně cvičený čchi-kung je za mě jednou z nejlepších a nejrychlejších cest k jejímu rozvoji. Zdůrazňuji správně cvičený, ale to si rozebereme až jindy. A co to má společné se záchranou planety? Čtěte další bod.

 1. S vnímáním sebe sama jde ruku v ruce to, jak vnímáte své okolí.

  Jak vnímáte to, jestli vám vaše okolí dělá dobře nebo ne. Jestli podporuje vaše zdraví, pocit tělesné i duševní pohody. Jestli se chováte a žijete v harmonii s tímto prostředím. A pokud tuto citlivost opravdu máte, víte, jaké prostředí vám energii dobíjí, vyživuje a léčí vás, tak víte, že je to přírodní prostředí.

  Beton vás nikdy nevyživí, je mrtvý. Můžete to mít doma hezké, můžete se cítit jako městský člověk, můžete holdovat kavárnám, galeriím, kinu, koncertům… I když tato místa a aktivity můžou sytit určitou vaši část, vaše emoce, pomoct vašemu uvolnění, a mnohé z nich jsou ušlechtilé, není to to, díky čemu jste opravdu živí.

  Pokud necítíte opravdové spojení a potřebu čisté živé přírody, je to proto, že jste tuto schopnost ztratili, ne proto, že tuto potřebu nemáte.


  V taoismu, ze kterého do největší míry čerpá čínská medicína se říká: Tian Ren He Yi (čti tchien řen ch i). Doslovně nebesa a člověk spojeni v jedno. Znamená to, že člověk a příroda jsou neoddělitelní. Že příroda je ten velký vesmír a člověk je jeho odrazem, je malý vesmír. V jakém stavu bude naše příroda a planeta, v takovém stavu budeme my lidé.

  S cvičením čchi-kungu rozvíjíte svoji citlivost a více vnímáte toto spojení, které není jen informativní. Je hluboce vyživující a občerstvující. V nejstarší knize o čínské medicíně se Žlutý císař ptá mistra, proč dnešní lidé jsou nemocní a umírají brzy. A odpověď zní: „Protože ztratili spojení s přírodou.“

  A tak obnova spojení s přírodou je prospěšná pro obě strany. Vás vyživuje a léčí a vy přírodu chráníte a vážíte si jí. A víte, proč pro obě strany, protože si uvědomíte, že ve skutečnosti je jen jedna strana. Pamatujete? Tian Ren He Yi.

  Jsem hluboce přesvědčený, že obnovení tohoto spojení, znovuobjevení tohoto poznání je jediná cesta, která může zachránit lidstvo, než bude příliš pozdě. A my lidé z toho budeme těžit mnohem víc než samotná příroda. A to z toho důvodu, že pokud nezměníme způsob chování a života, zničíme sami sebe.

  Máme na výběr. Buď se změníme a zůstaneme tady my a příroda, nebo budeme pokračovat stejně a zůstane tady jenom příroda. S námi, či bez nás.

 1. Čchi-kung je jeden z nejekologičtějších způsobů léčby.

  Pokud jste zdraví nebo máte metody, jak se léčit pomocí čchi-kungu, jste opravdovým požehnáním pro Matku Zemi. Napadlo vás, kolik tun jednorázového materiálu a plastu spotřebuje moderní zdravotnictví? Jsou to biliony tun. Kolik zdrojů se spotřebuje a znečištění se vyprodukuje při výrobě léků, vitamínů, doplňků stravy, ze kterých se většina změní jen na drahou moč, protože je tělo nedokáže efektivně vstřebat a v konečném důsledku mnoho z nich ani nepomáhá?

  Lékárny přetékají vším tím možným i nemožný zbožím, a máte přesto pocit, že lidi jsou díky tomu zdravější? A nejde jen o výrobu toho všeho, ale i distribuci a následné likvidování neuvěřitelného množství přebytků. O obalový materiál, který je někdy tak naddimenzovaný, aby to vypadalo, že si toho kupujete hodně, že plastový obal je někdy tím „zázrakem“ plný jen do jedné osminy a zbytek je vzduch.

  Asi je vám jasné, že to není něco, co dělají, abyste byli díky tomu zdravější nebo produkt účinnější.Čchi-kung a úprava životního stylu, která s dlouhodobým cvičením téměř vždy přichází, je maximálně ekologická. Pracujete pomocí pohybů vlastního těla, dýchání, zaměření mysli. Nic nekonzumujete, nevyrábíte žádný odpad navíc. Díky němu nemusíte užívat léky. Nebo pokud je už užíváte jich můžete užívat míň.

 1. Nepotřebujete k němu žádné speciální vybavení.

  Žádné speciální oblečení, boty, náčiní, velké a speciální prostory, ať už vnitřní nebo vnější. Oblečení, které je nejvhodnější, je přírodní a hlavně volné. Žádný elastan, divnoboty, speciální jógamatky, předražené legíny. Legíny jsou vůbec vynález, který je na cvičení čchi-kungu dost nevhodný, ale o tom jindy. Nepotřebujete žádné měřiče tepové frekvence. Jen sebe a vyvětranou místnost nebo tichý plácek venku.

 1. Pokud naplníte své potřeby doopravdy, nebudete je muset suplovat nakupováním zbytečností.

  Pokud nemáte energii nebo se cítíte neradostně, nenaplněně nebo napjatě, prostě ne ve své kůži, často máte tendenci buď sáhnout po něčem, co vám tu energii iluzorně doplní, nebo co vám ji uvolní. A tak jíte, pijete, nakupujete oblečení, kabelky, boty nebo třeba co já vím nářadí do dílny, které ve skutečnosti nepotřebujete.

  Slouží jen na to, abyste do svého života na chvilku vnesli pocit uvolnění, uspokojení, abyste si „udělali radost“. Ale doopravdy vás nenaplní, neudělají z vás spokojeného člověka. Je to jen na chvilku a potom to vyšumí. Neřešíte příčinu, je to jen náplast a po ní zbyde další zbytečný odpad.

  A tím, že je nespokojená téměř celá planeta, nakupování pitomostí nebere konce. A protože se nakupuje, tak se také vyrábí. Začarovaný kruh, spotřebováváme a vršíme odpad, až z planety děláme smetiště. Čchi-kung je cestou, pomocí které dokážete uvolnit napětí i jinak, cítit se psychicky a fyzicky dobře i jiným způsobem. A není to náplast. Je to proces sebeléčení a uzdravení.

To byl malý vhled do toho, jak může vaše osobní praxe čchi-kungu mít mnohem větší dopad, než si myslíte. Také tím, že budete zdravější a spokojenější, budete to vyzařovat kolem sebe. Už jen to je léčivou silou ve světě, kde jsou všichni uspěchaní, nervózní, napjatí a vyčerpaní. Ale také se vás můžou zeptat, jak to, že vy už takoví nejste.

A to dobro se tak může šířit dál. Můžete to ovlivnit přes lidi, které ovlivníte přímo, i lidi, o kterých ani nevíte, že existují. Znám to z vlastní zkušenosti.

Pokud ještě váháte, jestli se přidat ke cvičení přes zoom, možná vám tento přesah pomůže k rozhodování.

Pokud ano, do kurzu vede cesta tudy.>>>

Erik Palko
Ve své praxi spojuji prastaré učení čínské medicíny s poznatky medicíny moderní. Přes vědomý pohyb a dotek učím své klienty, jak mohou tím, že procítí a poznají své tělo, žít zdravější a radostnější život. Znovu v něm být doma. Napsat mi můžete na erik@erik-palko.cz Více o mě se dočtete zde >>
Komentáře
 • Chcete přežít zimu ve zdraví? 

  Přestaňte dělat chyby, které vám oslabují imunitu. Zimu nemusíte promarodit. Naopak můžete položit pevné základy svého zdraví na celý následující rok.

   

 • Nejnovější příspěvky