Strava je základ! Opravdu je to tak?

Vy, kteří mě už chvilku znáte, víte, že občas říkám i věci, které se ne vždy příjemně poslouchají. Nedělám to proto, že chci být v opozici nebo abych dokazoval, že něčemu rozumím líp než ostatní a jen já mám pravdu.

Jediný důvod k tomu, proč to dělám a někdy i přes tzv. tvrdou lásku je, že na tom záleží. Záleží na detailech a na tom, aby informace byly přesné. Dnešní svět je plný klamu a polopravd a v oblasti zdraví to platí stonásobně.

Když jsem se vás ptal na témata, která by vás zajímala ohledně zdraví z pohledu čínské medicíny, velmi častá odpověď byla strava, protože je to absolutní základ. Takže toto bude o stravě, ale možná jinak, než jste si to původně představovali. Možná to nebude úplně podle vašich představ, když jste si o toto téma psali, ale i přesto byste měli dočíst až do konce. A nejspíš právě proto o to víc.

Strava patří mezi pět důležitých metod pěstování zdraví

Nechci říct, že strava není důležitá. Patří mezi pět důležitých metod pěstování zdraví. Říká se, že:

„První metodou je regulování stravy, druhou je řízení spánku, třetí je řízení těla, čtvrtou je řízení dechu a pátou je řízení mysli.“

Zdálo by se, že strava je na prvním místě, tedy je nejdůležitější. Jde ale jen o výčet důležitých oblastí, na které je potřeba zaměřit, pokud chceme uchovat nebo obnovit své zdraví.

Také se ale říká, že:

„Tajemstvím uchování zdraví je v první řadě spánek. Regeneruje tělesné šťávy, zlepšuje zdraví, posiluje slezinu a žaludek, zpevňuje kosti a svaly.“

A další věc, která se říká v čínské medicíně je, že:

„Stravou se dá hodně pokazit a něco málo opravit.“

Různé výživové směry vám budou tvrdit, že je vše jen o stravě a samozřejmě o typu stravy, který propagují.

Já bych byl rád, abyste měli celkový pohled, protože ten vytržený z kontextu vám nejspíš nebude fungovat. Možná budete nesouhlasit, protože vy jste změnili stravu a od té doby jste se cítili mnohem líp a zlepšilo nebo dokonce vyléčilo se vám to a ono.

To co vám funguje krátkodobě, vám nemusí nutně prospívat dlouhodobě

A já s tím souhlasím. Velmi často, když uděláme nějakou změnu k lepšímu, ať už je to ve stravě, pohybu, práci s myslí apod., cítíme se líp. Zalijí nás endorfiny a také si ulevíme tam, kde jsme si dělali opravdu špatně.

Pokud jste se stravovali opravdu nezdravě, nepravidelně, fastfoodem nebo jste se odbývali lupínky nebo bagetou místo pořádného jídla, tak téměř jakákoliv změna stravy k lepšímu vám udělá dobře. Udělá vám dobře už jen to, že vynecháte spoustu chemie, nadbytek cukru, soli, lepku nebo něčeho jiného.

To, že začnete jídlu věnovat větší pozornost, že si k němu normálně sednete a jíte pravidelně. A pokud nešlápnete natolik vedle, že to vaše slezina – váš trávicí systém opravdu nedá okamžitě, tak i strava, která vám z dlouhodobého hlediska bude škodit, vám na nějaký čas udělá dobře.

Jedním z dobrých příkladů je podle mě syrová strava. Z důvodů, které jsem uvedl, se vám uleví a vy jste nadšení. U většiny lidí (téměř u všech) z opravdu dlouhodobého hlediska vám ale nakonec syrová strava v našich podmínkách oslabí trávení a nastoupí zdravotní problémy. Podle vaší konstituce a síly trávicího ohně a celkově Yangu to v těle může trvat týden nebo i pár let.

Neplatí to jen pro stravu

Také pro nevhodný nebo přílišný sport, i jiný druh pohybu – patří sem klidně i čchi-kung a jóga, otužování, extrémní časné ranní vstávání bez toho abyste chodili dřív spát, pití celerové šťávy, podivné a intenzivní dechové techniky, katarzní metody, kdy řvete nebo mlátíte do polštáře…

Shrnu to. Z krátkodobého hlediska i při nevhodné změně (nejen) stravy můžete jet na vlně endorfinů a třeba i adrenalinu a kortizolu a cítíte se báječně. A pomůže také to, že odstraníte škodlivé látky a činnosti, kterým jste předtím holdovali. Do doby než se začne projevovat dlouhodobější a opravdové působení toho, co děláte.

Strava je jen jedna noha židle

Takže strava je důležitá, ale je opravdu důležité si uvědomit, že je to jen jedna noha židle, která představuje zdraví. A židle o jedné noze, pokud ostatní jsou příliš krátké nebo slabé, fungovat nebude. Dřív nebo později si nabijete a pravděpodobně i ublížíte.

V mé oblíbené knize Cesta pokojného bojovníka, říká Dan Sokratovi: „Ale Sokrate, já dokážu rozlišit hodnotu všeho toho, co mi ukážeš.“

„Může být,“ odpověděl mu Sokrates, „ale stále ještě máš pozoruhodný talent něco upřednostnit.“

A to je to, proč vznikl tento článek. Chci vás varovat před tím, že v pěstování zdraví nebo v procesu léčení není dobré něco upřednostnit na úkor toho druhého. Jsme různé typy.

Někdo rád vaří a jeho přístup ke zdraví vede hlavně přes kuchyň. Někdo rád sbírá bylinky a vaří čaje a vyrábí různé léčivé přípravky. Někdo je na pohyb a jeho cesta ke zdraví jde přes pohyb – sport, čchi-kung, jógu… Někdo spíš pracuje s myslí přes meditace, afirmace, imaginace apod. A je to v pořádku.

Každý jsme v něčem silní a něco nás baví víc. Ale je opravdu důležité nezapomenout na další tři nohy židle.

Strava spánek nenahradí

Pokud vložíte všechno své úsilí do stravy, ale nebudete dostatečně spát, nebude se vám dařit ani ve stravě. I tak budete mít nedostatek energie a krve.

Tělo se nebude dostatečně čistit a vy budete mít přes všechnu stravu nejspíš nezdravé chutě na sladké a jiná kaloricky bohatá jídla, protože prostě budete muset to, že jste nezískali dost čchi ze spánku, nahrazovat jinde.

I přes zdravé stravování budete mít zvýšené riziko nejen cukrovky, ale i jiných závažných potíží, jako je ulcerózní kolitida, Crohnova nebo Alzheimerova choroba. A cokoliv dalšího, na co si vzpomenete, protože spánek souvisí s úplně se vším.

Bez pohybu to také nepůjde

Pokud se nebudete dostatečně, ale přiměřeně a správně hýbat, vaše tělo bude slábnout, budou slábnout vaše vazy, šlachy a svaly. Do tohoto bodu řadím i regulaci dechu. Budete ztrácet plicní kapacitu. Vedle esence, kterou získáváme z potravy, které se říká Ying Qi (čti jing čchi), je esence ze vzduchu Qing Qi (čti čching čchi), která tvoří podstatnou složku naší výživy.

Opravdu všechno neutáhneme jen stravou. Také nedostatek pohybu se velmi podepíše na oběhu naší čchi, krve, lymfy i tráveniny. Bez pohybu se vám nebude nejen dobře trávit, dobře dýchat, dobře myslet a zbavovat následků stresu, ale nikdy nevyrobíte dostatek čisté a správně proudící energie. Samozřejmě vás bude bolet tělo.

Bez cvičení nějakého druhu energetického cvičení, jako je pro mě v první řadě čchi-kung, vaše péče o zdraví a množství síly a energie budou vždy nedostatečné. A pokud je to ta složka, která vám opravdu chybí, (i když se tomu třeba bráníte), tak prostě zdraví ani silní nebudete.

Vystresovaný žaludek nestráví ani to nejzdravější jídlo

A nakonec, i pokud budete jíst tu nejzdravější stravu na světě, pokud budete vystresovaní, v napětí, budete se trápit, neustále vztekat, sužovat nebo se bát, nebudete ani zdraví, ani šťastní. A k tomu všemu vám určitě nebude dobře trávit.

Práce s myslí, s našimi přesvědčeními, strachy, obavami, úzkostmi nebo i „jen“ neustálým přílišným přemýšlením, kdy si mysl ani na chvilku neodpočine, je klíčová.

A to platí i pro práci s emocemi. Ty jsou sice víc v těle než v hlavě, ale mimo práce s tělem pro jejich vypouštění, je stejně důležitá i práce s myslí.  Možná se často vztekáte nebo trápíte, protože máte zažitý jistý způsob myšlení, nazírání na svět a na to, co se vám ve vašem životě děje.

I třeba úzkostlivý přístup k jídlu, abyste jedli jen to, co je mega zdravé, vám může působit mnoho trávicích a celkově zdravotních potíží.

Pomoct tady může třeba meditace, ale právě samotný čchi-kung je podle mě několik much jednou ranou.

Budete se hýbat, zároveň pracovat s myslí a dýchat a podle výběru konkrétních cvičení i léčit váš konkrétní problém, pokud je to potřeba. Může výrazně zlepšit nebo vyléčit vaše trávení a špatný spánek.

S dostatečnou délkou spánku si musíte poradit sami. Zacvičením nedostatek spánku nenahradíte.

Co tedy s tím?

Moje rada zní: zkuste se podívat na to, které nohy židle potřebují posílit. I když vás v první řadě zajímá strava, nezapomínejte na její úkor na ostatní nohy. To se právě často stává.

Často v ordinaci vidím, že přílišné fixování se na zdravou stravu nejen, že nevede k cíli, protože strava nedokáže vyřešit všechno, ale právě kvůli ní se zanedbávají ostatní stránky péče o zdraví.

Nezbývá na ně čas a síla. A dokonce úzkostná snaha o dokonalou stravu často vede k opaku. Zauzluje se trávení, a to vede k řadě dalších potíží. A tak se přístup ke stravě stává místo řešení problémem, který původně strava měla vyřešit.

Nesnažte se o dokonalost. Udělat malý krok je lepší než žádný, nebo příliš velký

Nemusíte se obsedantně snažit mít jednu nohu židle totálně perfektní. Nemusíte na ní dělat ornamenty a pozlacovat ji. Stačí, že bude dostatečně pevná a funkční a hlavně, že tam vůbec bude.

Pokud čchi-kung neznáte a chcete ho zkusit, skvělá možnost je vstoupit do mého kurzu zdarma. To můžete udělat zde.>>>

Budou následovat další články a videa věnující se trávení a stravě. Nerozpakujte se napsat mi, které téma by vás zajímalo víc do hloubky. A pokud si myslíte, že by si tento článek potřeboval přečíst někdo další, neváhejte ho poslat nebo sdílet dál.

Erik Palko
Ve své praxi spojuji prastaré učení čínské medicíny s poznatky medicíny moderní. Přes vědomý pohyb a dotek učím své klienty, jak mohou tím, že procítí a poznají své tělo, žít zdravější a radostnější život. Znovu v něm být doma. Napsat mi můžete na erik@erik-palko.cz Více o mě se dočtete zde >>
Komentáře
  • Chcete přežít podzim ve zdraví? 

    Přestaňte dělat chyby, které vám oslabují imunitu. Podzim nemusíte promarodit. Naopak můžete položit pevné základy svého zdraví na celou zimu.

  • Nejnovější příspěvky