Existují už bezmála 1000 let. Něco, co přetrvá tak dlouhou dobu, musí mít hlubokou hodnotu. Jen se podívejte na moderní typy cvičení. Chvilku je moderní aerobik, potom kalanetika, tae bo, zumba… systémy které vydrží stěží pár let. Podléhají módní vlně a na chvilku vyskočí, a pak mizí.
To neplatí pro Osm kusů brokátu. Možná jste o nich neslyšeli právě proto, že nejsou módní vlnou. Cvičí je miliony lidí, a to už nejenom v Číně. A už pěkně dlouho. Proč? Protože je to velmi efektivní cvičení na udržení zdraví do vysokého věku. Dokáže posílit a rozhýbat tělo zvenku i zevnitř. Zmírnit, nebo dokonce vyléčit řadu nepříjemných zdravotních potíží.
A co že je to těch Osm kusů brokátu? Je to jedna ze sestav čínského zdravotního cvičení, které se jmenuje Qi Gong (čti čchi kung). Patří mezi takzvaný vnější Qi Gong, čínsky se mu říká Wai Dan (čti vaj tan), který se překládá jako vnější elixír.
Co to znamená? Těchto osm cvičení, která tvoří sestavu Osm kusů brokátu, působí na zdraví z vnějšku dovnitř. Tím se myslí, že prostřednictvím protažení svalů, šlach a uvolnění kloubů dochází ke zlepšení cirkulace krve, tělních tekutin (jako například lymfa) a energie, které se říká Qi (čti čchi).
Tím, že krev teče volně, nikde se neměstná, a zase naopak nikde neschází, je vyživováno a zároveň detoxikováno celé tělo. Krev se může dostat úplně všude, kam se dostat potřebuje. V případě, že máte chronicky stažené svaly, máte chronicky přiškrcené i cévy, které těmito svaly vedou.
Zkuste sevřít ruku silně v pěst a vydržte tak minutu. Budete pozorovat, jak se ruka pomalu, ale jistě odkrvuje, bude blednout až zbělá. A samozřejmě, budete cítit i narůstající napětí a možná i bolest. Když ji povolíte a rozevřete, uvidíte, jak se do bledé ruky hrne zpátky životodárná krev.
To samé jen v menší míře se děje ve vašich svalech, které jsou v chronickém napětí. A co je ještě horší, nejenom ve svalech, ale i vnitřních orgánech, které jsou neustále vymačkávány nesprávnou polohou nebo tahy vazů kvůli této nesprávné poloze.
Průtok krve se zhoršuje ve velkých, ale i menších cévách. To má za následek nerovnoměrné prokrvování těla. A tím i jeho vyživování, ale i detoxikování. Vaše buňky se také potřebují živit i vylučovat.
Asi nikdo nepochybuje o tom, že je důležité, aby všechny naše buňky měly dostatečné zásobování živinami i kyslíkem. Mnoho lidí si ale neuvědomuje, že stejně důležité je odplavit metabolity (odpadní látky, které buňky vylučují).
To, co platí pro krev, platí i pro tělní tekutiny, jako je lymfa, trávicí šťávy, synoviální tekutina (tekutina v kloubech), mozkomíšní mok (tekutina vyživující míchu a mozek), ale i ostatní mimocévní tekutiny nacházející se v těle. Stažení svalů omezuje i proudění tělních tekutin, které stejně jako krev následně nemůžou dostatečně vyživovat ani detoxikovat.
Lymfa na rozdíl od krve, kterou pohání srdce takovou, pumpu nemá. Je závislá na dýchání a pohybech svalů. Synoviální tekutina vyživuje chrupavky kloubů. Pokud je ale kloub neustále stlačený staženými svaly nebo špatným postavením, nebo naopak kloub není přiměřeně zatěžovaný a používaný v celém jeho rozsahu, nemůže tato kloubní tekutina plnit svou funkci.
Trávicí šťávy a pohyby jsou do velké míry závislé i na vnějších pohybech. Pokud budete dlouho sedět, zpomalí se i žaludeční a střevní peristaltika, začne nadýmání, a u lidí, kteří mají problém s vyprazdňováním, se tento problém ještě zhorší.
Tím, že se celé tělo protáhne a v různých pozicích i posílí, dochází k uvolnění svalového napětí, zlepší se držení těla. Stažený sval se může uvolnit a povolit tak tlak na cévy, nervy, lymfatické cévy i dráhy, kterými proudí energie. A tak krev, lymfa, tělní tekutiny, energie můžou proudit volně a dostat se všude tam, kam je potřeba.
Různá stažení svalů a šlach způsobují nesprávné držení těla, následkem kterého je nejen výše zmíněné napětí a omezení toku tělních tekutin a energie, ale i přetěžování samotných svalů, šlach, vazů a kloubů.
Třeba předsunuté držení hlavy. Hlava je vysunutá dopředu, a tak svaly musí vynakládat z dlouhodobého hlediska neporovnatelně větší úsilí, než kdyby byla ve správné poloze nad krční páteří. Pokud je hlava ve správném postavení a obratle jsou nad sebou, svaly vykonávají jen tolik práce, kolik musí. Pokud ne, dlouhodobě dřou víc, než musí.
Také úhly, kterými vedou cévy a nervy a dráhy energie, jsou ostřejší, a navíc se v těchto záhybech tok zpomaluje. Prokrvování mozku se zhoršuje. Tlak obratlů na ploténky je větší a rozložený nerovnoměrně.
Tělo se snaží tomuto přetěžování přizpůsobit, a to často tím, že svaly postupně získávají charakter vaziva (což je nemilé) a na obratlích se tvoří výrůstky (osteofyty). Nejenom, že se zhoršuje pohyblivost a bolesti jsou silnější, ale také ploténky ztrácí svůj objem a výrůstky tuto situaci ještě komplikují. Následkem je útlak nervů a bolesti přenášející se do hlavy, ramenou, horních končetin…
A také nevyživenost jiných částí v této oblasti, třeba štítné žlázy, hlasivek. Časté angíny, nebo „jen“ škrábání v krku, změny hlasu… Zkrácené svaly toto nesprávné postavení způsobují, oslabené zase dovolují. Toto samozřejmě neplatí jen pro krční páteř, ale i pro zbytek páteře a každý kloub v těle.
A také to platí, což si mnoho lidí neuvědomuje, pro hluboké vazy a svaly v břiše a hrudníku, které pokud fungují dobře, drží na správném místě naše vnitřní orgány. Ty mají na svědomí mnohé bolesti, tahy a zkroucení našeho pohybového aparátu. A samozřejmě tyto tahy a zkroucení mají špatný vliv na polohu, a tím pádem i prokrvení a funkci našich vnitřních orgánů.
Osm kusů brokátu obsahuje mnoho pohybů, zkrutů, které spolu s hlubokým dýcháním velmi dobře protahují svaly, šlachy, vazy a fascie (obaly svalů). Také zahrnuje různé postoje, které postupně posilují svaly, které mají tendence ochabovat.
Podle tradiční čínské medicíny obíhá v těle v drahách, ale i mimo ně energie, která se nazývá Qi (čti čchi). V různých obměnách se tato energie pod různými názvy vyskytuje u mnoha národů. Japonci jí říkají Ki, Indové Prána, Slované Živa, na západě se jí v průběhu let a v různých směrech říkalo třeba Orgon, Bioplazma, Ód…
Co je to Qi? Velmi ve zkratce je to to, co činí rozdíl mezi živým tělem a mrtvolou. Dokud Qi máte žijete, jakmile ji ztratíte příliš, umíráte. Také záleží na tom, kolik a v jaké kvalitě ji máte a jestli obíhá dostatečně dobře a dostane se všude, kam se dostat má.
Osm kusů brokátu je úžasná sestava na rozhýbání a zprůchodnění Qi. Qi se tak dostane do všech částí těla. A to jak hluboko dovnitř, tak i do koncových částí, jako jsou prsty na rukou a nohou.
A spolu s Qi se všude tam dostává i krev, protože jak se říká v čínské medicíně: „Qi je generálem krve“. A jsme zase na začátku.
Osm kusů brokátu je skvělá sestava i na začátek, pokud s Qi Gongem nemáte žádné zkušenosti. Je to jednoduchá sestava, není náročná na zapamatování a nevyžaduje žádné pokročilé dechové techniky.
Je velmi vhodná jako vstup do světa Qi Gongu, protože je jednoduchá a pracuje hlavně na fyzické úrovni. Z mého pohledu je potřeba opravdu začít tím, že pomocí cvičení odstraníte ty největší (nejfyzičtější) překážky proudění Qi, krve a tělních tekutin, a to jsou právě zkrácené a tuhé šlachy a svaly a nesprávné postavení obratlů a kloubů.
Pro mnohé toto úplně dostačuje, protože tím získají pevné zdraví a dostatek energie. A ti, kteří chtějí objevovat další tajemství a benefity světa Qi Gongu, budou mít skvělý základ a můžou se pustit do jemnějších a hlubších technik. Pokud chcete o této sestavě vědět více, podívejte se zde: Už 1000 let pomáhá žít zdravý a dlouhý život.>>>
Vyučuji ji na pravidelných lekcích v Praze, případně na víkendových kurzech.
V Praze právě otevírám nový kurz pro začátečníky, přijďte se naučit toto jednoduché, ale účinné cvičení, a udělat tím velký krok směrem k pevnému zdraví 😊. Více se dozvíte zde >>
Pokud cítíte, že by Osm kusů brokátu mohlo být pro vás, napište mi na erik@erik-palko.cz 😊.