Já ti dám, ty debilní šroube :)

Zcela živě si vybavuji scénu z filmu „Zatímco jsi spal“. Nepříliš chytrý syn domácího spravuje motor svého auta. Stojí u otevřené kapoty, v jedné ruce manuál, v druhé kladivo. Chvilku kouká do manuálu a pak začne kladivem třískat do motoru a říká: „Já ti dám, ty debilní šroube.“ 😀

Někdy se tak nepříliš chytře chováme i my. Neuvědomujeme si, že nástroje bychom si měli vybírat vždy podle toho, k jakému účelu mají sloužit. Když zatloukám hřebík, tak kladivo je super. Na šrouby už ale nikoliv. A to samé platí i pro práci s tělem.

Musím začít se sebou něco dělat

training-401928_1920Jednou to prostě přijít muselo. Necítíme se dobře, nějak nejsme ve své kůži a tak se rozhýbeme k akci. Furt jen sedíme, nemáme žádnou kondici, stačí několik schodů a funíme. Tak teď se bude makat. Už celkem dlouhou dobu je pro běžného gaučového povaleče synonymem zdraví fitness centrum, posilovna.

A tak první kroky směřují často právě tam. Muže lákají plakáty v metru, jak budou mít pekáč buchet na břiše a vymakané bicepsy, ženy ploché bříško a zadek jako dvě mandličky. Tak přeci vypadá zdravý člověk, a kdo jiný vám to dá než ta nebo ta posilovna. S osobním trenérem nebo bez něj.

Všude velká zrcadla, spousta hi-tech strojů, které vám podle vaší libosti pomohou vymakat biceps, triceps, zadek, stehna zepředu nebo zezadu. Hezky sval po svalu, lanka, kladky, kolejnice, závaží. Kardiozóna, kde jsou hypermoderní běžecké pásy s displeji, které snad měří a ukazují i to, kdy si máte pšouknout. Můžete nakládat, potit se a funět.

Ocel, chrom, kůže, krásné barevné oblečení. No nechoď tam. Teď se ale vraťme k původní myšlence. Víte, proč jste tady? Co je vaším cílem? Zhubnout? Dostat se do kondice? Získat sílu? Zbavit se bolesti zad nebo něčeho jiného? Chcete být zdravější?

V tom případě vás asi to co napíšu, úplně nepotěší. Jste tady nejspíš špatně. Na všechno, co jsem teď vyjmenoval, a co také nejčastěji slyším jako důvody od svých klientů a pacientů, jsou vhodnější úplně jiné nástroje. Pamatujete? S kladivem na šrouby ne.

Chcete hubnout? Na břiše, zadku, stehnech? Tím, že budete dělat zkracovačky na lavičce, točit se proti odporu na různých strojích, zakopávat nebo předkopávat, mnoho nedosáhnete.

Potřebujete snížit celkově množství tuku. Nejen lokálně na problémové partii. Snad kromě liposukce to lokálně nikdy fungovat nebude. Pokud máte velké břicho, můžete ho posilovat a možná na něm budete mít i pekáč buchet, ale přes tu polevu tuku ho nikdo neuvidí.  Potřebujete upravit stravu a víc se hýbat. Ale jinak než izolovaně.

fitness-818722_1280

Běhat, chodit, plavat, cvičit s vlastní vahou nebo kettlebellem, cvičit některé formy qi gongu (čchi kungu) nebo jógy, apod.

Chcete být silnější? Existuje mnoho cvičení na zlepšení síly, avšak posilovna mezi ně nepatří. Možná si teď řeknete: „Co to tady blábolíš? Posilovna plná svalnatých chlapů. Teda možná ani ne tak svalnatých… Ale stejně. Co je větší důkaz síly než velké napumpované svaly a čím se dá vybudovat větší síla než zvedáním těžkých činek?“

Sám voják v poli

Odpovědí je – SÍLA. Normální funkční síla. Zvedat nebo tahat izolovaně těžké závaží nebo činku si nějakou sílu vyžaduje, to ano. Ale na to, aby byl člověk skutečně silný, potřebuje víc věcí než jen izolovaně silný sval. Potřebuje umět zapojovat svaly koordinovaně ve svalových řetězcích.

Normálně totiž v běžném životě NIKDY nepoužíváme svaly izolovaně. Zkuste si vzpomenout, kdy mimo posilovnu děláte a potřebujete izolovaný bicepsový shyb. Nebo předkopávání, zakopávání. Nebo pohyb podobný vytlačování závaží na leg pressu.

Napovím vám. Asi NIKDY. Zkuste si pohyby, které děláte, když se češete, oblékáte, čistíte si zuby, krájíte, vaříte nebo píšete. Vždy zapojujete různé svalové skupiny, které musí spolu koordinovaně (v souhře) spolupracovat. Tedy zapojujete je ve svalových řetězcích.

Když se přesuneme k silovějším činnostem, jako je třeba kácení a stahování stromů z lesa. Najdete tam takové izolované pohyby? Asi těžko. A k tomu ještě potřebujete silný úchop k držení nepravidelného břemene (nejen činku, která padne krásně, přesně do ruky), rovnováhu (když nosíte na rameni kus kmene stromu nebo silnou větev), spolupracující svaly od chodidla až po držení hlavy a pohled očí.

teamwork-642633_1920

To, když líně ležíte na lavičce a tlačíte bench-press nebo leg press, nepotřebujete. Kolik z těch napumpovaných kulturistů by zvládlo takovou dřinu v lese, když mají co dělat sami se sebou, jak musí vláčet svoji nadměrnou těžkou svalovinu? A k tomu ještě správně použít své nerovnoměrně trénované svaly.

Kolik z nich dokáže udělat perfektní klik nebo shyb na jedné ruce? Nebo dřep na jedné noze? Myslím, že mnoho jich nebude.

pistol-squat-1354688_1920

Síla souhry aneb jeden za všechny, všichni za jednoho

Takže pokud chcete sílu, musíte tělo zapojit koordinovaně. A na to ho musíte také koordinovaně trénovat. Netrénovat jen jeden sval po druhém, ale trénovat je zároveň, aby se naučily spolupracovat a rozvíjely se rovnoměrně.

Izolované posilování svalů považuji za vysloveně škodlivé. Nedá vám ani funkční sílu, ani zdraví, ani vytrvalost a ani samo o sobě vám nepomůže nijak významně zhubnout. Možná od všeho trochu, ale za jakou cenu.

Na hubnutí je mnoho lepších cvičení, na kondici a na sílu také. A posilovna rozhodně není rehabilitace. Já vím, že fitness průmysl tvrdí něco jiného. Jde jim o zisk a tak vytvářejí iluzi, že toto všechno dokážou. Nedivím se jim, je to byznys.

Takže k čemu ta posilovna vlastně je? Na svaly? Chcete velké svaly? Choďte do posilovny. Na to je posilovna vymyšlena. To umí asi nejlépe. Ale u všech ostatních zmíněných činností je to jako kladivo na šrouby.

Pár tipů

Na závěr uvádím několik tipů „nástrojů“ (nejde o vyčerpávající seznam). Chcete kondici? Začněte víc chodit, běhat, plavat, omezte nebo úplně vynechte používání výtahu. Nebo zkuste Nordic Walking. Chcete sílu? Zkuste kettlebell, kalisteniku, TRX, bosu, některé druhy Qi Gongu a Jógy. Chcete zhubnout? Upravte stravu, zařaďte výše uvedené pro kondici + kettlebell, některé druhy Qi Gongu nebo Jógy.

Chcete zdraví? S mírou zařaďte cokoliv z uvedeného, avšak podle mé zkušenosti, je potřeba dbát nejvíce na stravu a na cvičení, které pracuje i se zdravím vnitřních orgánů jako je Qi Gong nebo Jóga. Pro skutečně pevné zdraví je potřeba pečovat i o svoji mysl.

tisk_Erik_57

Umění pěstování života

V Číně se tato disciplína nazývá Yang Sheng Fa – Umění pěstování života. Na toto téma pro vás připravuji eBook, ve kterém se budeme věnovat třem pokladům čínské medicíny – Tělu, Qi a mysli. V případě zájmu sledujte moje stránky. Pokud nechcete, aby vám jeho vydání uniklo, přidejte se do mé Facebookové skupiny  Tělo dům mého života nebo si stáhněte eBook zdarma Dejte sbohem únavě a já vás upozorním mailem.

Erik Palko
Ve své praxi spojuji prastaré učení čínské medicíny s poznatky medicíny moderní. Přes vědomý pohyb a dotek učím své klienty, jak mohou tím, že procítí a poznají své tělo, žít zdravější a radostnější život. Znovu v něm být doma. Napsat mi můžete na erik@erik-palko.cz Více o mě se dočtete zde >>
Komentáře
  • Chcete získat energii a zdraví, abyste mohli žít takový život, po jakém skutečně toužíte?

    Skvělým krokem může být právě tento eBook. Neváhejte a vykročte na cestu zdraví a energie už dnes :)

  • Nejnovější příspěvky
  • Rubriky