Co se děje uvnitř, když cvičíme aneb čchi kung mýtů zbavený

Qi gong (čti čchi kung) nebo Tai ji (čti taj či) někdy vnímají lidé zvenku jako nějaký druh magie, který záhadným způsobem zlepšuje zdraví. Člověk dělá nějaké podivné, exotické pohyby, nebo se naopak nehýbe vůbec a výsledkem by mělo být údajné zlepšení fyzického i psychického zdraví, nebo dokonce i zlepšení svalové síly a kondice.

Tělem prý proudí nějaká tajemná energie v neviditelných drahách a děláním těchto zvláštních cvičení se (také tajemně) tato energie rozmnoží a dostane tam, kam má, a léčí tam všechny neduhy.

Ano, přiznávám, že takto to může znít dost ujetě a je těžké pochopit, jak to vůbec může fungovat. Pohled z venku totiž není vše, co se ve skutečnosti u cvičení Qi gongu děje.

Nebo přesněji to, co vidíme zvenku, je jenom velmi malá část toho, co se děje. I Tai ji nebo přesněji Tai ji Chuan je tzv. vnitřní bojové umění. To znamená, že to podstatné se děje uvnitř.

Zkusím možná trochu zvláštní příklad (pohoršování je dovoleno 😊). Představte si, že se díváte na dva lidi, kteří mají sex. A pokud to dokážete, představte si, že jste nikdy sex neměli. Podle vnějších pohybů si velmi těžko dokážete představit, co ty dvě osoby prožívají uvnitř.

A také pokud nemáte osobní zkušenost se sexem (a možná i když máte) vám ty pohyby (pokud nezažíváte vzrušení) přijdou komické, nebo alespoň zvláštní.

A co teprve orgasmus? Pokud jste nikdy nedělali sex a nikdy nezažili orgasmus, tak čistě pohled zvenku bude asi ještě víc matoucí a bude ještě náročnější představit si, co se děje uvnitř toho, kdo ho právě prožívá. Vlastně jinak.

Pokud jste nikdy neměli ani podobný zážitek, bude to pro vás zhola nemožné. Možná si naopak budete myslet, že tento člověk prožívá intenzivní bolest a dost trpí 😊.

Tak a zpátky k Qi gongu. Věřím, že už je nám jasné, že bez osobní zkušenosti nepochopíme, co všechno se při Qi gongu děje. Takže pokud vás to zajímá, doporučuji najít si šikovného učitele a zkusit si to.

Teď se vám ale pokusím vysvětlit (zjednodušeně) část z toho, co se děje při pravidelném a dlouhodobém cvičení Qi gongu. Mnohé z toho, jak už bylo řečeno, se děje uvnitř a z venku je pozorovatelné jen částečně, nebo není pozorovatelné vůbec.

1. Správné biomechanické srovnání těla

Ať už cvičíme pohybový nebo statický Qi gong (nebo Tai ji), první podmínkou je správný postoj, neboli správné srovnání těla.

Aby Qi, krev a tělní tekutiny mohly proudit volně (což je základní podmínkou, aby Qi gong mohl fungovat), je potřeba odstranit překážky jejich toku, a připravit tak podmínky, díky kterým se zlepší jejich cirkulace.

Např. pokud máte vbočené kotníky, svaly a šlachy i kloub samotný jsou na vnitřní straně kotníku natažené a na té vnější stlačené. Tím pádem krevní a lymfatické cévy a meridiány jsou přiškrcené buď příliš nataženými, nebo stlačenými svaly, šlachami a kůží, kterou tato poloha zákonitě vyvolá.

Pokud bude kotník ve správné střední poloze, přestane být vnější strana kotníku příliš stlačená a ta vnitřní příliš natažená a struktury, které vedou Qi, krev, lymfu i nervové vzruchy, budou mít volnou cestu a můžou optimálně plnit svoji funkci.

To stejné platí i pro příliš propnutá kolena, přílišné prohnutí v bedrech, ohnutí nebo „vyprsení“ hrudníku, připažení, předsunuté držení hlavy, nebo přílišný záklon hlavy, nesouměrné zatížení dolních končetin atd.

Třeba pokud je držení hlavy předsunuté o 2,5 cm, svaly šíje musí držet přibližně o 4,5 kg víc. Pokud se brada dostane příliš dopředu, a hlava se tak mírně zakloní, dojde k přiškrcení arterií vertebralis, což může mít za následek celkem široké spektrum problémů od šumění v uších (tinnitus) přes závratě až po špatné dokrvování mozku.

Celé by to bylo na samostatný článek, takže to zkrátím. Zlepšením biomechanického srovnání těla prospějeme nejen celému pohybovému aparátu (kloubům, svalům, šlachám, nervům) a oběhové a lymfatické soustavě, ale i všem dalším částem těla, které potřebují být zásobovány (i detoxikovány) krví, lymfou, tělními tekutinami, nervovou energií a Qi (tj. vnitřním a smyslovým orgánům, kůži, vlasům, nehtům, žlázám s vnitřní sekrecí atd.).

Pokud tělo není zkroucené, ohnuté a stlačené, tak se zlepšuje práce bránice, a tím i dýchání. Vnitřní orgány se ve správné poloze dostávají na svoje místo, přestávají být ždímané stlačením v nesprávné poloze, a zlepšuje se tak jejich prokrvení a funkce.

2. Uvolnění napětí

Tento bod souvisí úzce s bodem předchozím. Jak už bylo řečeno, správným postavením kloubů se uvolní mnohé tahy a tlaky ve vazech, svalech a kloubech. Ale i po správném nastavení kloubů může zůstat různé napětí v různých částech těla. Třeba stažené trapézy tvrdé jako kámen, stažená lýtka, bederní oblast a podobně.

Některých napětí jsme si vědomi, ale neumíme je okamžitě uvolnit, protože s námi žijí už opravdu dlouho. O některých ani nevíme.

Jako fyzioterapeut i učitel Qi gongu často potkávám lidi, kteří doslova žijí své životy se staženým zadkem. Protože některé části těla nepoužívají správně, snaží se stabilizovat své držení těla tím, že jinou část těla stáhnou víc, než je žádoucí.

Někdo má takto stažené sedací svaly, někdo oblast žaludku, hrudníku atd. Stažené svaly, ať už ty, co si uvědomujete, nebo ty, o kterých nevíte, nejenom, že omezují proudění krve, tělních tekutin, Qi a nervového zásobení, ale také vás vychylují ze správného biomechanického srovnání, jak už bylo řečeno výše.

Dále stažené svaly musíte držet stažené. Nestane se to samo, děláte to vy, ať už o tom víte, nebo ne. A abyste mohli něco držet, potřebujete použít sílu, a to vám odčerpává energii… a zadarmo to opravdu není. Uvolněním napětí můžete ušetřit obrovské množství energie.

Každé psychické napětí se projeví i napětím tělesným a naopak. Takže pokud jste tělesně napjatí, odrazí se to i na vaší duševní pohodě. I když vás ani nenapadne, že ten psychický diskomfort souvisí s vaším tělesným napětím – hlavně pokud si ho ani neuvědomujete.

Uvolněte jedno a pomůžete i druhému. Jinak to ani nemůže být.

Napětí ale neexistuje jen v kosterních svalech, ale i v hladkém svalstvu orgánů a v nervech. Pravidelným cvičením je možné tato napětí identifikovat a postupně i uvolnit. U některých to jde velmi rychle, některé potřebují čas. Ale výsledek je ohromující.

Taoistický učitel Bruce Frantzis říká, že rozdíl v pociťování mezi běžným člověkem a člověkem, který dlouhodobě a správně cvičí Qi gong, je jako mezi ochrnutým a zdravým člověkem. Přiznám se, že ještě před pár lety jsem tento výrok měl za značně přehnaný. Inu… už nemám.

3. Budete vědomější

To navazuje na předchozí odstavec. Většina lidí si uvědomuje, co se v nich děje jen velmi matně. Často máme pozornost obrácenou směrem ven a často jsme uvězněni v naší hlavě.

Zaobíráme se myšlenkami a představami, příběhem, který se nám odehrává v hlavě, natolik, že vlastně velmi málo pociťujeme, co se děje v nás samých.

Pokud si neuvědomujeme, že pociťujeme napětí, těžko s tím budeme něco dělat. Mnohé myšlenky a emoce způsobují různá stažení v různých částech těla.

To zase zpětně ovlivňuje naše myšlenky a emoce. Něco nás třeba rozzlobí a nám se stáhne žaludek. A takto stažený může zůstat mnoho hodin, celý den, nebo i déle. Některá stažení máme chronická a neseme si je s sebou léta.

Qi gong výrazně zlepšuje vnímání. Uvědomujeme si rychleji a hlouběji. A tak po tom, co se rozzlobíme, si můžeme velmi rychle uvědomit, že jsme stáhli oblast žaludku, a uvolnit ji. Pustit ji. To nám často pomůže pustit i tu situaci, která nás rozzlobila. A místo zlobení ji třeba řešit. To je rozumnější, co vy na to?

Také díky lepšímu a rychlejšímu uvědomování postupně víc a víc stíháme zasáhnout před tím, než se necháme unést zlostí nebo jinou emocí. Učíme se víc konat než jen reagovat. Nejsme automatem na rekce: někdo do nás dloubne a z nás vyskočí reakce bez možnosti naší volby. Máme víc času a prostoru rozhodnout se, co uděláme.

4. Rozšíříte si rejstřík pohybů a vaše tělo vám poděkuje

Když jsme byli děti, dělali jsme všechny možné i nemožné pohyby. Zkoušeli jsme, co dokážeme, a neuvěřitelně a vytrvale jsme trénovali.

Natahovali ruce a nohy, cpali si palec od nohy do pusy, otáčeli se na břicho a zase na záda, pásli koníčky, plazili se, chodili po čtyřech, snažili se v postýlce postavit. Později jsme chodili, běhali, skákali, viseli, lezli na stromy…

Prostě arzenál našich pohybů byl neuvěřitelně pestrý. Dnes většina z nás sedí na zadku. Ať už pracuje, tráví volný čas, nebo cestuje. Rejstřík našich pohybů se scvrknul na velikost okénka na vydávání jídla ve školní jídelně.

Jen se zamyslete. V jakém rozsahu se pohybují vaše ruce, když jíte, když píšete, když pracujete na PC, když umýváte nádobí, když řídíte, když čtete? Není to moc velký prostor, že?

Qi gong a Taj ji vám poskytne mnoho další příležitostí na rozhýbání kloubů, protažení svalů, promasírování vnitřních orgánů. A to bez nutnosti dosahování extrémních pozic jako třeba v józe. Naše klouby potřebují pohyby v celém rozsahu, jinak „zreziví“. Co nepoužíváme, to ztratíme.

A divili byste se, kolik mých klientů je překvapeno, že ten nebo onen pohyb nezvládnou, když kdysi jim to nedělalo vůbec žádný problém. Ani nevědí, že o tuto schopnost přišli. A teď nemluvím o starých lidech. Mluvím třeba úplně běžně i o třicátnících, a dokonce i mladších.

Specialitou Qi gongu a Tai ji je velmi mnoho spirálovitých – „ždímacích“ pohybů, které naše tělo velmi potřebuje, a přitom jsou velmi nedostatkovým zbožím v běžném životě.

5. Posílíte celé tělo

Pravidelným cvičení Qi gongu a Taj ti můžete velmi výrazně posílit nejen svaly, ale i šlachy, vazy, kosti, cévy, nervy a vnitřní orgány. Zlepšuje se cirkulace krve, tělních tekutin a Qi.

Posilování probíhá pomalu, vyrovnaně, a pokud cvičíte správně, tak je velmi nepravděpodobné, že se zraníte. Naopak napomáhá mnohem rychlejší regeneraci po zraněních a operacích (samozřejmě jde o vhodný výběr, příp. modifikaci cvičení).

Pro lidi bez osobní zkušenosti cvičení Qi Gongu nebo Tai ji vypadají tato cvičení zvenku jako velmi jemná a fyzicky nenáročná. Dojem ale klame. Nemusí, ale také můžou být dost fyzicky náročná. Správně zacvičená sestava Tai ji dá opravdu zabrat.

Když jsem začal poctivě cvičit statický Qi gong a po nějakém čase jsem se dostal na 15 min pravidelného cvičení, neuvěřitelně jsem si posílil nohy. Začalo mě bavit chodit a užíval jsem si, jak mě nohy nesou.

Přiznám se, že s velkou radostí jsem pokaždé vyběhnul eskalátory v metru až nahoru. A to i ty dost dlouhé na Náměstí Míru. Užíval jsem si, jak to jde bez námahy. Jako by ty nohy ani nebyly moje. Vyběhnul jsem nahoru a ani jsem se nezadýchal. Připadal jsem si jako terminátor :D.

Co je však důležité, posilujete celé tělo vyrovnaně. Nestane se vám to, že si nesprávným cvičením posílíte sval natolik, že vám rupne šlacha, která to za svalem prostě nestíhá.

6. Zlepšíte své dýchání

Spolu se správnou pozicí a s uvolněním přebytečného napětí dochází k prohloubení a uvolnění dechu. Dech je hladší, plynulejší a bez úsilí, i když to ani nemusí být patrné při pohledu zvenku, jako je větší „nafukování“ břicha nebo hrudníku. Vy ale cítíte, že dech je plnější, uvolněnější a tišší.

Na rozdíl od některých metod učení dýchání, kdy se nadechujete přes odpor (jak se často učí na některých hodinách jógy nebo fyzioterapie), kdy zvětšujete dechovou kapacitu proti odporu stažených svalů a jiných struktur, tady dochází nejdřív k relaxaci, a tím pádem k tomu, čemu říkám osvobození dechu.

Představte si, že na sobě máte silný neopren, ve kterém se těžko dýchá. Můžete dýchat jen omezeně, a když se chcete nadechnout víc, musíte použít víc síly.

A pravidlo je, že čím větší silou jdete proti odporu, tím silnější je odpor. Můžete tak prohloubit svůj dech, ale také se při tom nadřete. To bude trvat do té doby, než ten korzet „prodýcháte“, on se roztáhne a povolí.

Může to trvat velmi dlouho, a pokud tento korzet každý den stahujete novým napětím a stresem, může to být nekonečná práce.

Další nedostatek této metody je, že pokud máte nesprávný základní stereotyp dýchání (tzn. že používáte nesprávné, nebo nesprávně svaly), vlastně ani nevíte, jak se nadechnout správně.

Přidáním větší síly jenom budete s větší silou používat stále stejně a nesprávně ty samé svaly. Ty, které neumíte použít, nepoužijete ani teď.

Protože Qi gong zároveň uvolňuje, zvědomuje i posiluje, dochází postupně k uvolnění a osvobození dýchání. A dech se začíná měnit jak na vědomé úrovni, tak i automaticky. A hlavně vy se při tom nedřete.

To je malá ukázka toho, co se děje vevnitř, když cvičíte Qi gong nebo Tai ji. Není to kompletní výčet. Zaměřil jsem se v něm víc na fyzično než na práci s energií, aby to bylo snazší na pochopení a míň abstraktní.

Na začátku jsem řekl, že to, co vidíme zvnějšku, je jen malá část toho, co se opravdu děje. Ještě přesnější by bylo říct, že vnější pohyby nebo srovnání těla není Qi gong. Ten se děje uvnitř v drahách. To vnější jen nastavuje podmínky, aby Qi gong mohl proběhnout.

To fyzické je ale nevyhnutné pro to, aby se mohlo dít to vnitřní. Pokud vám to dává smysl a chcete vědět víc, napište mi. Chtěli byste si přečíst i o dalších vnitřních dějích? Jako je třeba směřování Qi pomocí záměru, rozpouštění blokád, utišování mysli, otevírání a zavírání kloubů, zakořenění?

Qi gong je ale praktickou disciplínou. Čtení může být zajímavé, ale samo o sobě vás nevyléčí ani neposílí. Pokud chcete dosáhnout těchto změn, musíte opravdu cvičit. Proto vám doporučuji najít si šikovného učitele.

Pokud jste z Prahy nebo okolí, můžete se přidat k naší skupině začátečníků, která se bude otevírat 18.11.2019. Je volných už jen několik míst. Pokud máte zájem, napište mi na erik@erik-palko.cz. V případě, že jste z daleka a přesto se chcete učit Qi gong ode mě (a nejen ten) nahlédněte sem>>.  😊.

 

Erik Palko
Ve své praxi spojuji prastaré učení čínské medicíny s poznatky medicíny moderní. Přes vědomý pohyb a dotek učím své klienty, jak mohou tím, že procítí a poznají své tělo, žít zdravější a radostnější život. Znovu v něm být doma. Napsat mi můžete na erik@erik-palko.cz Více o mě se dočtete zde >>
Komentáře
  • Chcete přežít podzim ve zdraví? 

    Přestaňte dělat chyby, které vám oslabují imunitu. Podzim nemusíte promarodit. Naopak můžete položit pevné základy svého zdraví na celou zimu.

  • Nejnovější příspěvky