Jedno důležité upozornění na začátek. Tento článek vás nemá vystrašit. To není mým cílem. Má poukázat na některé skutečnosti a souvislosti, které je podle mě opravdu důležité znát, pokud to myslíte s péči o své zdraví vážně.
Už v předchozím článku jsem psal, že letní horko, hlavně pokud trvá víc dní za sebou, může být pro některé skupiny lidí nejen nepříjemné, ale i nebezpečné. Věřím a doufám, že právě vy do této skupiny nepatříte. Ale pokud ano, a dokonce i kdyby ne, je rozhodně dobré vědět, jak pečovat o své zdraví v tomto období.
Proč je to tak důležité? Protože horko a jeho celkový nárust v našich životech je v poslední době opravdu velký. A píšu v našich životech, nejen v přírodě. Hlavně v našem umělém světe, který jsme si kolem sebe vystavěli. Města, která jsou tak plná betonu, vyzařovaného tepla z lidské činnosti, různého záření a svícení, a to jak viditelného i neviditelného… je toho opravdu hodně.
Některé věci jsou velké a některé malé, ale víte, jak se říká. Tisíc much umořilo vola. Nám se ty věci načítají. Horko a horká škodlivina v různých kombinacích působí na nás všechny. A protože mě sledujete, nejspíš víte, že se v čínské medicíně říká, že gram prevence je cennější něž tuna léčby.
Nejspíš víte, že horko považuji za „škodlivinu budoucnosti“, která je ale už tady. Stále víc lidí trpí vnitřní horkostí, a proto stále hůř snáší i nárust té horkosti vnější.
Několik dní zpátky mi přistál ze stránky „info pro lékaře“ zajímavý článek a řekl jsem si, že se s vámi o některé informace podělím a přidám k nim svůj komentář z pohledu čínské medicíny. Protože tyto souvislosti jsou zajímavé a některé viděno optikou tisíciletí ověřené čínské medicíny jsou pro západní medicínu stále zatím netušené.
V závěru článku uvádím link, abyste si mohli článek přečíst v úplném znění.
V úvodu článku se píše:
„Následky vln veder nelze s postupující klimatickou změnou počítat jen ve zpocených tričkách, pro řadu Evropanů se stávají otázkou přežití. Nejsou totiž už jen meteorologickou anomálií, ale pravidlem. Ohroženy jsou jimi zejména některé skupiny obyvatel. Jaká zdravotní rizika jsou s nimi spojena a proč přetrvání extrémního horka během noci může přispět k rozvoji cévní mozkové příhody (CMP)?
Situaci zhoršuje stárnutí i urbanizace
Rekordní teploty loňského léta, kdy části Itálie, Španělska a Francie byly sužovány teplotami nad 46 stupňů Celsia déle než deset dní v kuse, nebyly žádnou odchylkou z trendu, ale projevem klimatické změny také na starém kontinentu.
V uplynulých 20 letech narostl počet úmrtí způsobených vlnami veder napříč Evropou o 30 %. Jejich efekt umocňuje stárnutí populace a urbanizace, spojená s antropogenním teplem z dopravy a tepelné správy budov.“
To je to, o čem jsem psal v úvodu tohoto článku a co opakovaně píšu. Příčiny jsou ale ještě mnohem bohatší a rozebírám je podrobně ve workshopu Jak přežít léto v souladu s čínskou medicínou.
Horko opravdu není jen o tom, že je nám horko, že je to nepříjemné a že se více potíme.
Čeho si povšiml i západní svět:
„Jak vlny veder ukusují stále větší část našich letních měsíců, vybírají si i v našich zeměpisných podmínkách stále vyšší daň na zdraví. A nejen na něm – bylo prokázáno, že zvyšují počet případů domácího násilí, sebevražd a mají negativní vliv na studijní výsledky.“
Ano, nadměrná horkost vede k stoupání yangu, k tomu, že jak se zahříváme tělesně, zahříváme se i psychicky. Proto se v čínské medicíně říká, že lidé v létě v sobě nesmějí uchovávat hněv. A větší horko rodí právě větší neklid mysli, snazší nárust hněvu a podrážděnosti a celkově emoční nestability.
Hněv sice způsobuje další zahřívání přímo, ale ostatní emoce rodí horko velmi často nepřímou cestou. A tedy mysl a emoce je v létě a zvlášť v letním horku opravdu klíčové opečovat. Měla by k tomu směřovat nejen strava, nápoje a byliny, které požíváme, ale i denní činnosti, co děláme a naopak neděláme, a i způsob a typ cvičení, který si v létě volíme.
Proto jsem do workshopu zařadil čchi-kungovou sestavu, která kromě vypouštění nadbytečného horka z těla velmi výrazně uklidňuje mysl, nebo jak se čínsky říká: utišuje ducha.
Dále se ve zmíněném článku píše:
„Extrémní teploty negativně ovlivňují de facto každý tělesný orgán a zhoršují příznaky všech chronických onemocnění, přičemž čím déle trvají, tím se jejich efekt zvětšuje. Frekvence náhlých příhod stoupá, vedle infarktu myokardu jde i o srdeční zástavy a CMP.“
Proto, jak jsem psal, je důležitá péče o zdraví a naučit se vypouštět nadměrné horko pro všechny skupiny. A z mého pohledu i pro lidi, kteří zatím žádnými chronickými onemocněními netrpí, právě z důvodu, aby jimi ani netrpěli.
Čínská medicína řadí léto do elementu ohně a orgánem, který se pojí s tímto elementem i obdobím, je srdce. Proto je teď velmi důležité chránit si srdce a posilovat ho.
Dále se v článku píše, že zatímco v letech 2006–2012 byly dokázané 2 případy CMP (cévní mozkové příhody), v letech 2013–2020 toto číslo stouplo na 33. To je ale jen ze zkušebního vzorku. To není úplné číslo.
Udává se, že mechanismus působení je (nejspíš) takový, že horko může narušit fyziologii spánku a cirkadiánní termoregulaci.
Z pohledu čínské medicíny nedostatek nebo výrazně snížená kvalita spánku vede k vyčerpávání krve, Yin a tělních tekutin. To může často vést k tzv. vnitřnímu větru (nejedná se o větry ve střevech). Jde o nadměrný pohyb Yangové energie, která se oddělí od Yinové složky, protože je jí málo.
Pokud je Yangu a Yin tak akorát, tak Yang může být dobře zakořeněný v Yin. Pokud je ale Yin málo, Yang se „utrhne z řetězu“ a hýbe se příliš. Mění se na vnitřní vítr. A ten může, pokud je k tomu navíc vhodný terén, způsobit i náhlou cévní mozkovou příhodu.
Takže zabezpečit a ochránit spánek přes letní měsíce je z tohoto důvodu velmi důležité. Proto je velmi moudré, pokud to jen trochu jde, zařadit do denního režimu siestu a odpoledne si zdřímnout (a použít i další způsoby, jak zklidnit mysl).
Italové a Španělé toto praktikují už dlouho, a to ne proto, že jsou líní. Ale proto, že respektují moudrost svého těla a prostě se přizpůsobují přírodě. A pečovat o zdraví v souladu s přírodou je jediný moudrý způsob.
Další velmi důležitý faktor, který článek neuvádí, protože západní medicína o něm ještě neví, je vnější vítr, nebo průvan. Je opravdu klíčové vyhýbat se nadměrnému průvanu, větru nebo foukání, hlavně když spíte. Pokud máte kvůli svému zdravotnímu stavu nebo i vrozené konstituci sklony k vnitřnímu větru, každý další vítr může zesílit tento vnitřní vítr.
Vnitřní škodlivina vždy reaguje na tu vnější. Pokud snášíte špatně chlad, bude vám vnější chlad vadit víc a rychleji než někomu, kdo vnitřním chladem netrpí. A to platí i pro vlhkost, sucho, horko…
Navíc když si lehnete v průvanu, i když vám to je příjemné, už nejste chránění ochrannou energií na povrchu (tzv. wei čchi), protože ta se po usnutí zanoří dovnitř těla. Ale protože je horko, póry (čínsky řečeno povrch) zůstávají otevřené.
A tak vítr velmi snadno vnikne dovnitř. Posílí tím vítr vnitřní a jak už bylo řečeno, vnitřní vítr je z pohledu čínské medicíny příčinou CMP. Čínsky se CMP říká Zhong Feng, tedy úder větru.
Takže moje rada zní, nebuďte nenasytní po chladu a rozhodně nespěte v průvanu.
Samozřejmě to neznamená, že když budete spát v průvanu, určitě se dopracujete k CMP. Jak jsem psal v úvodu, nechci vás strašit. V rozvoji CMP je víc faktorů, některé skupiny jsou rizikovější než jiné. Hlavně jde o starší lidi, kteří mají už do jisté míry oslabenou Čchi (energii) a Yin. Ale jak nás naučil covid, není to vždy jen o straších a na první pohled oslabených lidech.
I mladý člověk, třeba právě sportovec, který si vyčerpává intenzivním cvičením krev a Yin, může být i přes svoji zdánlivou mladost, „zdraví“ a sílu rizikovým. Proto tato doporučení. Víte, jak to je, neznalost zákona neomlouvá, proto je dobré některé zákony zdraví a pěstování života prostě znát. A gram prevence…, vždyť to už znáte.
To bylo několik úvah, proč je pěstování zdraví v těchto zátěžových obdobích zvlášť důležité. Pokud se chcete ponořit do studia těchto zákonitostí hlouběji, je vám k dispozici už zmíněný workshop Jak přežít léto v souladu s čínskou medicínou.
Navíc jen v těchto dnech za velmi nízkou zaváděcí cenu, protože chci, aby mohl pomoct co nejvíce lidem. Je to téměř 5 hodin nabušených informacemi.>>>
Je rozdělený na teoretickou část a praktickou lekci čchi-kungu, kde vás velmi podrobně krok za krokem provedu sestavou na vypouštění nadměrného horka a zklidnění mysli. Zvládnete ji, i když jste nikdy před tím čchi-kung necvičili. Samotná sestava je velmi nenáročná na čas, dá se odcvičit za 10–15 min.
Pokud se přidáte, budu se na vás těšit uvnitř členské sekce. V každém případě vám přeji co nejpříjemnější zbytek léta :).