Několik dní nazpět mi jeden můj klient během terapie řekl:
„Možná mi nebudete věřit nebo se mi budete smát, ale musím vám něco říct. Připadalo mi, že se moje manželka nějak zmenšila, že je nižší, a tak jsem jí to řekl. A ona na to, že se určitě nezmenšila, že pořád měří stejně, ale že jí spíše přijde, že já jsem nějaký vyšší.
A tak jsme se změřili. A opravdu, manželka měří na centimetr přesně jako předtím. Ale já měřím o 2 cm více. Od odvodu na vojnu jsem pořád měřil stejně. Vím, že se člověk věkem spíše zmenšuje. Ale abych díky cvičení v mém věku vyrostl? Je to vůbec možné?“
Odpověď je ano, je to možné, a dokonce pravděpodobné. Ale než se k tomu dostanu, řeknu vám ještě jeden příběh, který s tímto konkrétním cvičením souvisí.
Jiná moje klientka, která ke mně chodí i na skupinová cvičení Qi gongu (čti čchi kung) a Tai ji (čti taj či) se mě ptala, jestli je možné, že jí díky Qi gongu ze stehen zmizely tukové polštáře. Prostě jí zeštíhlela stehna a významně se jí upravil tvar nejspodnějších partií hýždí.
Přitom nic nezměnila a kromě Qi gongu a Tai ji nic jiného necvičí.
Když jsme si o tom spolu nedávno povídali, znovu mi vyprávěla anabázi, jak se v minulosti opakovaně pokoušela tukových polštářků zbavit. Jak chodila na skořicové zábaly a lymfodrenáže.
Jak se stehny namazanými skořicovou mastí a zabalenými do potravinové fólie cvičila aerobic, kruhové tréninky a nevím co ještě. Trochu to pomohlo, ale jenom na chvilku.
Potom absolvovala neskutečně drahou proceduru, kde se kompletně navlékala do nějakého textilního „skafandru a absolvovala jakousi podtlakovou proceduru pomocí strojků s různými hlavicemi“.
Před započetím a také po skončení procedur ji fotili ze všech stran. Říkala, že to působilo velmi vědecky. Výsledek na problémových partiích byl o dost lepší než po předchozích pokusech, ale vydržel jen 3–4 měsíce.
Ale teď je to asi rok, kdy tukové polštáře zmizely a nevrátily se. Navíc dál hubne. I když váží pořád stejně, vejde se do kalhot, do kterých se už dávno nevešla, ale nevyhodila je, protože se jí moc líbí. A dnes v nich přišla na terapii.
Co mají tyto dva příběhy společného? Oba cvičí především jedno Qi gongové cvičení. Je to cvičení, o kterém říkám, že pokud bych měl doporučit jenom jedno jediné cvičení, bylo by to právě toto. A aby to bylo ještě zajímavější, prozradím vám, že je to cvičení, při kterém se člověk vůbec nehýbe.
Nebudu vás déle napínat. Jedná se o cvičení, které se jmenuje Zhan zhuang (čti Čan čuang) a v doslovném překladu znamená „stát jako mahagonovník“. Často se mu také říká „stát jako strom“, nebo statický Qi gong. Z mého pohledu je to jedno z nejzákladnějších a zároveň nejpokročilejších cvičení pro zdraví. Má mnoho úrovní a mnoho variací.
Jak je to s tím růstem? Velmi zjednodušeně: tělesná výška se mění v průběhu života, dokonce i v průběhu dne. Většinou je to ale změna směrem dolů. Proměna výšky konkrétního člověka závisí na mnoha faktorech.
Prvním z nich jsou svalové příčiny. Věkem svaly i vazy ochabují, neudrží páteř už tak vzpřímenou, a to dokáže vzít i několik centimetrů tělesné výšky.
Dalším faktorem je snížení meziobratlových plotének. To, jak jsou ploténky vysoké, kolísá i během dne. A to má poměrně velký vliv na výšku člověka. Dokonce se udává, že jde o rozdíl o jeden až dva centimetry.
Z tohoto pohledu by to vypadalo, že se nestalo nic závratného. Prostě se můj klient změřil ve správnou dobu. Jenomže, pokud člověk v sedmnáctém nebo osmnáctém roku života má jistou výšku a nikdy v průběhu života neměřil víc, a najednou po čtyřicítce měří víc o dva centimetry, kdy se předpokládá spíše výškové zmenšení, je to celkem podstatný rozdíl.
Dalšími faktory můžou být právě držení těla, které může být i fixované zkrácenými svaly natolik, že je bez dlouhodobějšího správného cvičení nebo terapie vlastně trvalé.
Může to být zvětšené prohnutí v bederní páteři (hyperlordóza), shrbení v hrudní páteři (hyperkyfóza), přílišně předsunuté držení hlavy, časté prohlubující se špatné nastavení v ose dolních končetin např. kolenou (nohy do O nebo do X), vbočení kotníků nebo výrazné oploštění nožní klenby (dalším faktorem je postižení obratlů jako třeba pokročilé degenerativní změny nebo následky kompresivních zlomenin obratlů, třeba při závažné osteoporóze, ale toto s mým klientem nesouvisí).
Takže co se stalo v tomto případě? Správným cvičením se můj klient vydal opačným směrem. Místo toho, aby pasivně nechal působit čas a sedavý způsob práce na své tělo, správným cvičením statického Qi gongu, prodlužuje zkrácené svaly, posiluje ty, které mají tendenci ochabovat.
Učí tělo znovu nastavit klouby do správného postavení, a to včetně páteře. Meziobratlové ploténky se můžou znovu „nadechnout“ a nasát do sebe jako houba tekutinu, a tím znovu získat na objemu a pružnosti.
Kosti ani svaly mu nevyrostly. Předpokládám, že už v mladém dospělém věku nebylo jeho držení těla vlivem životního stylu úplně ideální. A teď, v době, kdy většina populace jde opačným směrem, on mu správným cvičením dopřává regeneraci a možnost projevit svůj plný potenciál.
Toto je jen jeden z důvodů, proč považuji Zhan zhuang za zázračné cvičení.
Je to cvičení, které má schopnost výrazně posílit, ale také uvolnit tělo. Nabít ho energií. Srovnat ho, a tím napravit stažení, vadné držení těla, bolesti svalů i kloubů. Někdy o něm říkám, že je to takový vnitřní fyzioterapeut. Ale ono toho umí mnohem víc než jen toto.
V Číně se používá i na klinikách tradiční čínské medicíny na léčbu mnohých i opravdu závažných onemocnění. Také ho cvičí široká veřejnost, stoupenci bojových umění a mnoho lékařů používajících akupunkturu nebo terapii Tui-na (čti tuej na – tradiční čínská masáž). A jak vidíte, je možné díky němu i povyrůst nebo tvarovat postavu 😊.
Ale upřímně, nechci, aby tento článek působil jako reklama na hubnutí nebo na to, že po tomto cvičení určitě vyrostete. Tyto dva příběhy jsou skutečné, ale nikomu nemůžu slíbit, že se s ním stane totéž. Čím jsem si ale jistý je to, že člověk, který pravidelně a správně praktikuje statický Qi gong, se časem stane silnějším, uvolněnějším, bude mít víc energie, zlepší se mu držení těla a ubude bolestí.
Mezi časté zdravotní výsledky tohoto cvičení patří lepší trávení, prohloubení dechu, nárůst energie, zlepšení spánku, normalizace krevního tlaku a cholesterolu, posílení imunity a často také už žádné studené ruce a nohy.
A protože čtení samo o sobě žádný z těchto zázraků nezpůsobí, tady je praxe:
Zkuste takto stát každý den třeba minutu. Postupně přidávejte na 2, 3 až 5 minut. Na začátek to úplně stačí. Snažte se nepřepínat. Pokud budete stát ve velkém napětí, nebude moci energie kolovat volně. Proto postupujte pomalu, dojdete dále 😊.
Toto cvičení patří do bohaté pokladnice toho, čemu Číňané říkají Umění pěstování života. A podle mých zkušeností patří mezi úplně nejúčinnější. V tomto článku jsem vám nastínil úplné základy. Připravuji na toto téma sérii dalších článků.
Chtěl bych se vás ale zeptat, zda by vás zajímalo dovědět se o tomto cvičení víc? Přece jen se lépe tvoří, když vím, že na druhé straně obrazovky je zájem. Pokud ano, napište mi. A v případě, že máte konkrétní otázky k tomuto tématu, napište mi je také. Rád vám na ně odpovím a možná právě díky nim vznikne příští článek.
Pokud se chcete toto a mnohá jiná zdraví prospěšná cvičení naučit naživo a pod mým vedením, mám pro vás skvělou zprávu. Právě otevírám nový cyklus deseti šedesátiminutových lekcí v krásných nových prostorech v Praze.
První lekce se uskuteční už příští pondělí 18. 11. 2019, takže neváhejte. Ještě je k dispozici několik volných míst. Bližší informace najdete zde. >>> Nebo mi napište o podrobnější informace na můj e-mail: erik@erik-palko.cz. Budu se na vás těšit :).