Pravidelné cvičení

Qi-gongu s přirozeným pohybem v Praze pro začátečníky

Štorchova 1555/5, 180 00 Praha 8, Taneční škola Ivy Langerové

12.9. – 28.11.2022 od 17:30 – 18:30 – 10 lekcí

Dostatek životní energie je absolutní základ pro zdraví, spokojenost a vlastně pro cokoliv, čeho chcete dosáhnout... Pokud nemáte sílu, nejspíš to nepůjde tak dobře, jak by mohlo, nebo to nepůjde vůbec.  

Energeticky jsme se dostali do období podzimu. Podzimní čchi je spojena s plícemi a tlustým střevem. Plíce souvisí s kondicí pokožky, zvlhčováním jak z veku, tak zevnitř, s naší ochranou energií, celkově řídí naši čchi a tzv. nasávají čistou čchi. Zdravá plíce po psychické stránce souvisí s naší důstojnosti, sebedůvěrou a nastavováním hranic. Naopak jejich slabost se projeví smutkem, žalem, nebo třeba pocity viny. 

Budeme harmonizovat funkci plic, tlustého střeva ale také posilovat celé tělo pomocí sestavy Osm kusů brokátu.

Budeme tak dělat přes ladné a plynulé pohyby, které budou příjemné našemu tělu i mysli, a tím budou hluboce léčivé a regenerující.

Na kurzu qi-gongu se naučíte:

 • Jak harmonizovat a posílit svá plíce a funkci tlustého střeva a celkově trávení.
 • Jak posílit svojí wei čchi - ochrannou čchi a tím pádem svojí imunitu.
 • Sestavu Osm kusů brokátu, která buduje silné, prožné a odolné tělo i mysl.
 • Cvičení naživo přináší oproti on-line výuce velkou výhodu v tom, že můžu opravit nepřesnosti v provádění cvičení. Tím se stává cvičení účinnějším.
 • Jsme celistvé bytosti, ne jednotlivé součástky. Tyto starobylé metody ovlivní také celou vaši bytost. Vaše tělo, mysl i vnitřní orgány. Zklidní vás, přinese vám lepší soustředění a pocit pohody. Pomůže vám setřást stres, zlepší dýchání, posílí imunitu, doplní energii a zalepí díry, kterou ji ztrácíte.
 • Cvičení a principy, které vás budu učit, jsou „testovány na lidech“ – na milionech lidí a už po tisíce let. Takovou dobu přežije jen něco, co doopravdy funguje.

KDE SE TO NAUČÍTE?

Na pravidelných lekcích čínského zdravotního cvičení qi gong (čchi kung) a přirozeného pohybu. Pravidelná výuka probíhá každé pondělí (mimo svátků) od 17:30 do 18:30 hod. v Taneční škole Ivy Langerové v Praze na adrese Štorchova 1555/5, 180 00 Praha 8.

Cvičit se bude vždy v pondělky v termínech 12.9., 19.9., 26.9., 3.10., 10.10., 17.10., 24.10., dva pondělky pauza, 14.11., 21.11. a 28.11.2022.

CO K TOMU POTŘEBUJETE?

Pohodlné oblečení, ve kterém se Vám bude dobře hýbat. Doporučuji spíše volné kalhoty a tričko z přírodního a vzdušného materiálu. Pro zimomřivější pro jistotu i něco s dlouhým rukávem.

Cvičí se buď naboso, nebo v ponožkách, nebo v obuvi s rovnou tenkou podrážkou (kung-fu cvičky, barefootové boty atd.).

Doporučuji mít s sebou zápisník a tužku.

Na kolik vás vyjde investice do sebe?

Cena za 10 lekcí je 1900 Kč.

Cvičit budete v malé skupině do 18 lidí.

Vždy se platí celý cyklus lekcí. Lekce trvá 60 min.

Cyklus 10 lekcí začíná v pondělí 12.9. a končí 28.11.2022. 


zbývá 0 míst


Co o kurzu říkají?

Na lekce Qi-gongu k Erikovi jsem začala chodit v době, kdy jsem se cítila ve velké duševní i fyzické nepohodě. Byla jsem přepracovaná a balancovala jsem na hraně totálního vyčerpání. Naučila jsem se jednoduchou sestavu Osm kusů brokátu (zvládne ji opravdu každý), a tu jsem začala cvičit pravidelně i doma. Je to pro mě vlastně taková forma meditace v pohybu – mnohem přirozenější než sedět na polštáři a koukat do zdi. Hodně mi to pomohlo začít se cítit lépe, víc v pohodě, a průběžně doplňovat energii. Jako bonus mi Qi-gong pomáhá ulevit od zdravotního problému, se kterým jsem si nevěděla rady víc než 20 let.
Lucie Koubek, lektorka copywritinguwww.copykiller.cz
Tento rok jsem musela přerušit pravidelné docházení na lekce Qi Gongu, které vede Erik. Přestěhovala jsem se do jiného města a zde toto cvičení v dosahu nemám. Snažím se cvičit sama, ale výrazně pociťuji, že mi chybí vedení zkušeného praktika. Chodila jsem k Erikovi na lekce pravidelně 3 roky. Díky cvičení a péči Erika jsem se naučila, jak správně stát, chodit a sedět. Zbavila jsem se tak mnoha nepříjemných napětí v těle. Při mé profesi masérky to byla pro mne obrovská úleva. Upevnila jsem schopnost vědomého pohybu a pohybu v meditativním uvnitřnění. Nesčetněkrát jsem během lekcí pocítila vděčnost a radost, že se hýbu. A s jakou uvolněností! Která se k mému překvapení stále zvýrazňovala. Mám ráda Erikův cit pro pohyb a schopnost vnímat, jaké obtíže klient má. Spojení dovedností z praxe fyzioterapeuta a z letité praxe Qi Gongu jsou obrovským přínosem pro správný, zdravý a bezpečný pohyb těla. Je mi sympatický i přesah obsahující moudrost vědomého prožívání, který Erik do svých lekcí přináší.
Lada Boháčováwww.ladabohacova.cz
Vloni v létě jsem chtěla, jako každý rok, vyjet na kurz jógy. Už nebyla místa. Kamarádka me přesvědčila, ať jedeme na qi gong. To cvičení me od začátku chytlo. Cítím se po něm plná energie, ale přitom mám pocit klidu v duši. Velmi oceňuji, že Erik během cvičení všechno jasně vysvětlí a tím nám i odkrývá podstatu qi gongu.
Iva Plíšková
Kurz již navštěvuji čtvrtý rok. Vedení Erika je stabilní, spolehlivé, příjemné a partnerské. Mé vnímání pohybu i prožitků cvičení se stále pomalu rozvíjí ve shodě s tím, jak trpělivě nás Erik vede. Hodně mi sedí, že celý čas potkávám stejné účastníky kurzu s malými obměnami, je to detail, ale milý a zklidňující. I to je myslím známka stability a soustředění, které Erik vytváří a vkládá do svého programu. Mám moc ráda kombinaci vhledů jak z východního (tchai-ti, čchi-kung, čínská medicína atd.), tak ze západního (fyzioterapie) pojetí péče o zdraví. Program je pro mne v běhu týdne jakousi kotvou a časem jen pro mne, kotvou, která mne stále vrací k tělu a motivuje k cvičení i doma. Člověka to vyvádí ze stereotypu, inspiruje ho to k různým návratům k sobě.
Andrea Hanzlova

OTÁZKY, KTERÉ VÁS MOŽNÁ NAPADNOU:

 • Nikdy jsem qi-gong necvičil/a, je tento kurz i tak pro mě?
  Ano, kurz je určený i pro úplné začátečníky. Z pohledu qi-gongu se naučíte všechno, co potřebujete na to, abyste úspěšně zvládli všechny tři qi-gongové sestavy.
 • Už nějakou formu qi-gongu cvičím, je to i pro mě?
  Ze zkušenosti vím, že i lidé, kteří se věnují nějakou dobu cvičení jiného druhu qi-gongu, na mých kurzech najdou mnoho nového. Propojuji cvičení qi-gongu i se znalostmi tradiční čínské medicíny a fyzioterapie, a tím vzniká můj jedinečný přístup. Pokud jste ale pokročilý praktik qi-gongu, kurz nejspíš nebude pro vás. Je určený spíše pro začátečníky a mírně pokročilé.
 • Nejsem úplně v kondici, nebude to pro mě moc náročné?
  Sestavy, které budu na kurzu vyučovat, nejsou fyzicky příliš náročné. Některá cvičení, která budeme cvičit, můžou být fyzicky náročnější, ale vždy je možné upravit je tak, aby bylo možné je zacvičit i pro lidi s jistým omezením. Žádnou výraznou fyzickou kondici potřebovat nebudete. Na skupinová cvičení mi chodí lidé s převážně sedavým zaměstnáním, kteří v kondici nejsou (tedy ze začátku), i starší lidé a všichni cvičení zvládají bez problémů.
 • Stačím si to zapamatovat? Nejsou pohyby a sestavy moc složité?
  Sestavy nejsou složité a budeme je opakovat mnohokrát, abyste si je zapamatovali. Je dobré si s sebou vzít i zápisník a psací potřeby, abyste si mohli občas dělat poznámky. Během kurzu obdržíte mailem „taháky“, které vám pomůžou rozpomenout se na cvičení, jejich pořadí a způsob provádění.
 • Budu schopný/á pokračovat po skončení kurzu sám/sama?
  Ano. Sestavy jsou navržené tak, aby je byl člověk schopný cvičit sám. Jsou jednoduché a budeme se jim věnovat dostatečně, aby se vám „dostaly do krve“. Viz předchozí bod.
 • Je možné nahradit si lekce, na kterých jsem chyběl/a, v jiné skupině, nebo v následujícím cyklu?
  Ne, to možné není. V tuto dobu neběží jiná začátečnická skupina a pokročilá skupina opravdu není vhodná pro začátečníky. V dalším cyklu to také není možné. Lekce, které nevychodíte, propadají. Berte to prosím jako školné. Pokud se nedostavíte na přednášku do školy, také Vám nikdo školné za přednášku nevrátí. Mnohé to také motivuje, aby se dostavili, i když se jim třeba zrovna ten den nechce cvičit. Lekce na sebe navíc navazují, není to jako hodina spinningu nebo aerobiku, kde pokud se nedostavíte, nic se neděje. Častějším vynecháváním lekcí se budete ztrácet a zaostávat za skupinou.
 • Co se stane, když vynechám lekci?
  Jak už jsem psal výše, lekce Vám propadá. Pokud jednou za čas vynecháte 1–2 lekce, nic hrozného se nestane. Na další lekci Vám dovysvětlím to, co jsme probrali minule. Pokud, ale budete vynechávat lekce pravidelně, budete se postupně víc a víc ztrácet, protože se Vám nebudu moct věnovat individuálně. Jsou to skupinové lekce a nebylo by to fér pro ostatní členy skupiny.
 • Stačí, když budu cvičit jednou týdně s Vámi na skupinové lekci?
  Otázka je, co si od cvičení slibujete. Pokud si chcete vyrazit, potkat se s lidmi, upustit trochu ze stresu, ano, může to stačit. Pokud ale chcete dosáhnout pevného zdraví, vysoké hladiny energie a vyrovnané a spokojené mysl, tak rozhodně ne. Cvičení patří mezi takzvaná energetická umění (tak jako existují bojová umění). Jejich zvládnutí si žádá pravidelnost a neustálé zdokonalování. Pokud byste se chtěli naučit hrát na klavír, myslíte, že jediná lekce jednou týdně s učitelem Vám bude stačit, abyste se to naučili? Možná se naučíte „Kočka leze dírou“ a ani to na valné úrovni. Pokud chcete opravdu zlepšit své zdraví, nemusíte cvičit hodiny denně. Prvním krokem je třeba 5 min denně, poději 15 min. A ze začátku to nemusí být třeba úplně každý den. Někde a nějak se začít musí. Postupně zjistíte, kolik času potřebujete a chcete cvičení věnovat. A navíc se naučíte principy, které můžete (a měli byste) využívat, i když necvičíte. Tzn. Když sedíte za PC, vaříte nebo myjete nádobí, uklízíte, cestujete, stojíte ve frontě, procházíte se… A to je také obrovský benefit. Nicméně dost záleží, jak už jsem psal, na tom, co si od cvičení slibujete a také jaký je Váš momentální zdravotní stav.
 • Máte jinou otázku, která tu nezazněla? Napište mi na erik@erik-palko.cz.

Objednejte si kurz teď hned a naučte se, jak získat energii, sílu a zdraví pro život, který chcete opravdu žít. Nikdo jiný to za vás udělat nemůže.