Jak na jaře, tak po celý rok

Dnes máme první jarní den a čínské jaro je už v plném proudu. Každé roční období disponuje svým vlastním typem energie a nezaměnitelným způsobem působí jak na přírodu kolem nás, tak i na tu, kterou máme uvnitř. Z pohledu čínské medicíny je to, co nás obklopuje makrokosmem a člověk sám o sobě je mikrokosmem.

Energie a živly, které nás obklopují, jsou také v našem nitru. A tím pádem to, v jakém prostředí se pohybujeme, má na naše zdraví a pohodu velký vliv. Příkladem energií makrokosmu, které mám teď na mysli, jsou například sucho, vítr, vlhko, horko nebo chlad.

Pokud má někdo ve svém organismu víc energie chladu, bude mnohem citlivější na chlad než někdo jiný, kdo to tak nemá. Bude se muset oblékat víc, víc se chránit před chladem. A zase naopak, když má někdo v sobě víc energie horka, tam kde jednomu je příjemně teplo, on se bude potit. A ten s chladem v těle bude třeba ještě sedět ve svetru.

Lidem, kteří mají v sobě vlhko, bude víc než jiným vadit vlhké prostředí. Těm, kteří mají v těle víc sucha, nebude dělat dobře suché prostředí, lidem s patologií větru bude vadit průvan a vítr. A samozřejmě ještě to můžeme mít hezky promíchané.

To je jen krátký úvod do toho, jak nás může ovlivňovat vnější prostředí. A vnější prostředí se nejvýrazněji mění s každým ročním obdobím. Z hlediska čínské medicíny, a také z hlediska tzv. umění pěstování života – Yang Sheng Fa, je pro udržení pevného zdraví důležité přizpůsobit svůj životní styl, rytmus, stravu a cvičení jednotlivým ročním obdobím.

Něco málo jsem naznačil už v článku Je vám teplo, který pojednával o tom, jak se co nejlépe podle čínské medicíny vypořádat s letním horkem.

Co je tedy typické pro jaro? Na jaře se příroda probouzí a většina z nás to také cítí v sobě. Počasí se stává teplejším, a tak to někdy svádí k tomu, abychom odložili zimní oblečení a nasávali první teplejší sluneční paprsky. Tady ale hrozí nebezpečí, že teplo přeceníme a dovolíme, aby do nás vnikl chlad a vítr.

air-bag-987933_1920

Staré čínské úsloví říká: „Nos víc oblečení na jaře a méně na podzim“. Myslí se tím, že na jaře máme teplé oblečení odkládat postupně a nenechat se oklamat falešným teplem, které se za chviličku, když zajde slunce nebo trochu zafouká, změní na chlad. A zase na podzim není dobré začít se oblékat hned příliš teple, ale nechat na sebe přiměřeně působit chlad, aby si člověk vytvořil na zimu otužilost.

Kdo to dělá přesně naopak, má velkou šanci, že bude často během dalších ročních období nemocný. Proto se říká, že nastydnout během jara je nejsnazší. Platí to hlavně pro děti, oslabené a starší lidi. Následkem jarního chladu nebo ofouknutí větrem nemusí být jenom rýma, ale i základ pro problémy pohybového aparátu např. stěhující se bolesti kloubů, bolesti zad, apod.

I když je počasí teplejší, stále je v něm ukrytý chlad. Je dobré mít po ruce něco, co si můžeme hned na sebe obléknout, když začne foukat studený vítr nebo nám prostě začne být chladno. V tomto období nemá smysl hrát si na hrdinu a přetrpět to.

Orgán, který souvisí s obdobím jara, jsou játra. Z pohledu čínské medicíny játra řídí vnitřní průchodnost, a tím zabezpečují podmínky pro správný pohyb Qi (energie), krve a tělních tekutin, napomáhají správnému trávicímu procesu, uchovávají krev a regulují její množství v různých částech těla podle potřeby. Správná funkce jater je velmi důležitá pro náš zrak. Kondice jater se projevuje na nehtech.

Říká se, že játra řídí šlachy a vazivo. Asi tři roky zpátky jsem na jaře pospíchal a bral schody po třech až čtyřech. A najednou křup. Bolelo to hrozně. Když jsem byl později na návštěvě u jednoho šikovného ortopeda, abych se ujistil, že to není nic vážného, řekl mi, že je to natažená úponová šlacha čtyřhlavého svalu.

Diagnóza zněla: skokanské koleno. Řekl, že vždy v jarním období je tento problém častý. Že neví, proč právě na jaře, ale že je to tak. Tak vy už to teď víte. Proto je důležité v tomto období chodit na procházky, aby se protáhly všechny čtyři končetiny a celé tělo. Říká se, že by se měl člověk často procházet ve volném oděvu a s rozpuštěnými vlasy v parku nebo v přírodě.

Pokud si chcete prospět ještě víc, je vhodné rozpohybovat tělo a protáhnout šlachy pomocí šlachosvalového qi gongu. Video s jednou krátkou, ale velmi účinnou sestavou obsahuje můj eBook Dejte sbohem únavě, který je ke stažení zdarma zde.

tisk_Erik_57

Spát bychom měli chodit brzo a vstávat časně zrána. Tak jako Qi v jarní přírodě volně plyne, i člověk by měl mít otevřenou mysl, být uvolněný a velkorysý a ne hašteřivý. To odpovídá správnému pěstování života v jarním období. „Kdo se jí protiví, poškozuje si játra, a v létě u něj proto může dojít k chorobným změnám chladné povahy, neboť si nevytvořil dostatečné podmínky pro nárůst letní Qi“.

Co se stravy týče, měli bychom pomalu zařazovat do jídelníčku víc zeleného. Různé bylinky ať už z květináče, nebo nasbírané venku. Například první jarní kopřivy, pampelišky, a podobně. Postupně bychom měli zařazovat víc chladnějších potravin.

V zimě jsme potřebovali zahřívat a chránit se tak před chladem kolem nás. Upřednostňovali jsme zahřívající koření jako je zázvor, skořice, hřebíček. Vařili jsme dlouho a těžší jídla. Teď je namístě jídelníček odlehčit a velice mírně ochladit. K tomu nám pomůžou právě bylinky, větší množství zeleniny a kratší doba tepelné úpravy.

basil-932079_1920

Na velké množství syrové zeleniny nebo studených mléčných výrobků ale pozor. Takové teplo zase není a pro lidi s oslabeným trávením na to nemusí být dost teplo ani v horkém létě.

I když kyselá chuť přísluší játrům, na jaře bychom se jí měli spíše vyvarovat. Vhodnější je chuť sladká, ale tím se rozhodně nemyslí cukr a čokoláda. Jde spíše o sladší druhy zeleniny, případně vařené obilí.

Kyselá chuť by totiž mohla ještě víc posílit stoupaní tzv. jaterního yangu, který na jaře i tak mohutní, a způsobit tím u hypertoniků zvýšení krevního tlaku. Ale i u lidí, kteří tímto netrpí, může přemíra kyselého způsobit bolesti hlavy, podrážděnost, výbuchy hněvu, nespavost, únavu končetin, apod.

Jaro se považuje za zásadní období pro celý rok, protože je to začátek nového cyklu. Správným pěstováním života v období jara připravujeme svoji Qi i na přechod do dalších ročních období a tím pádem celý zbytek roku. Nezmeškejte to 🙂.

Přeji vám krásné jarní dny. Připravuji pro vás ještě jeden „jarní“ článek věnovaný játrům a tomu, jak o ně pečovat tak, abyste se cítili dobře a uvolněně a netrápily vás výbuchy hněvu :).

 

Erik Palko
Ve své praxi spojuji prastaré učení čínské medicíny s poznatky medicíny moderní. Přes vědomý pohyb a dotek učím své klienty, jak mohou tím, že procítí a poznají své tělo, žít zdravější a radostnější život. Znovu v něm být doma. Napsat mi můžete na erik@erik-palko.cz Více o mě se dočtete zde >>
Komentáře
  • Chcete přežít podzim ve zdraví? 

    Přestaňte dělat chyby, které vám oslabují imunitu. Podzim nemusíte promarodit. Naopak můžete položit pevné základy svého zdraví na celou zimu.

  • Nejnovější příspěvky